Sorra dönti a könyveladási rekordokat a Harry Potter-sorozat hetedik, befejező kötete, a szombaton a boltokba került Harry Potter and the Deathly Hallows (Harry Potter és a halálos szentek). A könyvből az első 24 óra alatt Nagy-Britanniában a Nielsen BookScan adatai szerint 2,65 millió példányt vásároltak meg, 32 százalékkal többet, mint az előző, a 2005 júliusában megjelent Harry Potter and the Half-Blood Prince (Harry Potter és a félvér herceg) című kötetből. Az Egyesült Államokban a hetedik kötetből az első 24 órában 8,3 millió példány fogyott. A könyvet a világ 88 országában egyszerre kezdték árusítani, az első napon a számítások szerint másodpercenként 128 példányt adtak el. Az angol nyelvű kötet iránt Németországban különösen nagy volt az érdeklődés, a rajongók az első napon 400 ezer példányt vásároltak meg.
A hatalmas forgalom a kiadóknak – a Harry Potter-köteteket Nagy-Britanniában a Bloomsbury Publishing Plc., az USA-ban a Scholastic Corp. adja ki – kifejezetten jó hír. (Szükségük is van némi sikerre: a Bloomsbury részvényárfolyama az év eleje óta 30 százalékkal, a Scholastic kurzusa pedig több mint öt százalékkal gyengült.) Az árusítók örömét némileg csökkenti az árháború, aminek eredményeként a legnagyobb könyváruházak a Financial Times információi szerint kötetenként mindössze néhány penny profitot könyvelnek el.
A világ legnagyobb könyvforgalmazójánál, a Barnes & Noble Inc.-nél már megvannak az első 48 óra eredményei is: a társaság 1,8 millió kötetet értékesített, közel 40 százalékkal többet, mint – ugyanebben az időintervallumban – az előző részből. Rekordot döntött a második legnagyobb egyesült államokbeli könyváruházláncot üzemeltető Borders Group Inc. is, amely az első 24 órában 1,2 millió könyvet adott el.
A világ első számú kiskereskedelmi portálján, az Amazon.comon az új Harry Potterre 2,2 millió előrendelés érkezett, ebből a társaság 1,3 milliót a megjelenés napján szállított ki: ez volt minden idők legnagyobb egyeditermék-szállítása.
Az új kötet boldog tulajdonosai feltehetően minden percüket olvasással töltik, ez lehet az oka, hogy a két hete bemutatott, az ötödik részből (Harry Potter és a Főnix rendje) készült mozifilm mindössze egy hétig vezette az észak-amerikai jegyeladási listát. A bemutató utáni második héten a film a Media By Numbers LLC adatai szerint az USA-ban és Kanadában „mindössze” 32,2 millió dollárt kasszírozott, 2,6 millió dollárral kevesebbet, mint Adam Sandler új vígjátéka, az I Now Pronounce You Chuck and Larry (Ezennel Chucknak és Larrynek nyilvánítom önöket).
Kis tételek
A Harry Potter-franchise nem csupán az írónőt, J. K. Rowlingot tette mesésen gazdaggá. A filmsorozat főszereplője, Daniel Radcliffe 18 éves korára mintegy 20 millió fontos vagyonra tett szert. Igaz ugyan, hogy az ifjú sztár egyelőre nem jachtokra és palotákra költi a pénzét. Mint arról egy interjúban beszámolt, az általa vásárolt dolgok többsége CD, könyv vagy DVD, ezek pedig legfeljebb 10 fontba kerülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.