BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mol: az első félévben 59 százalékkal kisebb nettó eredmény

A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. az első félévben 160,9 milliárd forint üzleti eredményt és 86,4 milliárd forint nettó eredményt ért el, az előbbi 38 százalékkal, az utóbbi 59 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A csütörtökön nyilvánosságra hozott nem auditált, konszolidált, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabványok (IFRS) alapján készült tőzsdei gyorsjelentés szerint a társaságnak a második negyedévben 88,4 milliárd forint üzleti és 26,9 milliárd forint nettó nyeresége volt, ami 14 százalékkal, illetve 70 százalékkal kevesebb a tavalyinál.

Az elemzők a második negyedévre 85 milliárd forint körüli üzleti és 40 milliárd forint feletti nettó profitot vártak. A Mol nettó bevétele az első félévben 25 százalékkal, 1.122,4 milliárd forintra csökkent, a második negyedévben 606 milliárd forintot tett ki, 14 százalékkal kevesebbet, mint egy éve. A Mol-csoport az idén az első negyedévben 59,5 milliárd forint nettó nyereséget ért el, ami 51 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A csoport nettó árbevétele az első negyedévben 35 százalékkal csökkent a bázishoz képest és 515,8 milliárd forintot tett ki. A Mol értékelése szerint az első félévben és a második negyedévben a gyengülő USA dollár negatívan befolyásolta mind a kutatás-termelés, mind a feldolgozás kereskedelem üzleteket és a csökkenő szénhidrogén termelést csak részben ellensúlyozta a petrolkémiai értékesítés jelentős növelése és a javuló integrált petrolkémiai margin. A jelentős részvényárfolyam emelkedés 36,8 milliárd forintos nem realizált pénzügyi ráfordítást eredményezett a Magnolia Finance Ltd. átváltási opciójának átértékelésén.

A Magnolia átváltási opciójának átértékeléséből származó ráfordítástól és a speciális tételektől megtisztított nettó eredmény 108,8 milliárd forintot tett ki 2007. I. félévben, ami 3,2 milliárdos javulás 2006. I. félévéhez képest. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató a gyorsjelentés szerint kifejtette: a második negyedévben döntöttek egy új hidrokrakk üzem felépítéséről, ami a többi organikus beruházással együtt a várakozások szerint 2006 és 2011 között évente átlagosan 6,5 százalékkal növeli a csoport kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredményét (EBITDA). Ezen túlmenően további növekedést biztosítanak az akvizíciók is. Hozzátette: a Mol jó úton halad a saját, önálló növekedési stratégiájának megvalósításában. A kutatás-termelés üzleti eredménye 2007. I. félévben 39,6 milliárd forintot tett ki, ami 31,1 milliárd forinttal kisebb a tavalyinál. A második negyedévben 9,6 milliárd forinttal csökkent az üzemi eredmény, főként a napi átlagos szénhidrogén termelés 12 százalékos csökkenése - nagyrészt a Szőreg 1 gáz- és olajmező értékesítése miatt, amiből földalatti gáztárolót alakítanak ki - és a forinttal szemben 13 százalékkal gyengülő dollár miatt. A feldolgozás és kereskedelem szegmens üzleti eredménye 2007. I. félévben 84,4 milliárd forint volt, 10 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakinál.

A második negyedévben 12,0 milliárd forinttal 57,1 milliárd forintra csökkent az üzemi eredmény, mivel a magasabb értékesített mennyiségek csak részben ellensúlyozták a gyengülő dollár hatását. A petrolkémia szegmens üzemi eredménye megháromszorozódott és az első félévben 24,8 milliárd forintot ért el, ami már most meghaladja a 2006. évi teljes, 23,3 milliárd forintos üzleti eredményt. A II. negyedévben az üzleti eredmény 8,3 milliárd forinttal növekedett az értékesítési volumenek erőteljes növekedésének és a kedvező piaci tendenciáknak köszönhetően. A földgáz szállítás üzleti eredménye enyhén, 0,5 milliárd forinttal 17,3 milliárd forintra csökkent az első félévben. Az üzemi eredmény a második negyedévben 0,8 milliárd forinttal növekedett főként az alacsonyabb működési költségek miatt. A pénzügyi műveletek vesztesége 2007. I. félévben 33,2 milliárd forint volt, ami 9,8 milliárd forint kamatot, 6,6 milliárd forint fizetett kamatot és az átváltható értékpapírok (Magnolia Finance Ltd.) átváltási opciójának átértékelésén keletkezett nem realizált 36,8 milliárd forint pénzügyi ráfordítást tartalmaz, a nagymértékű részvényár emelkedés következtében. A beruházások és befektetések értéke több mint megduplázódott, a 2006. I. félévi 43,8 milliárd forintról 2007. I. félévben 100,7 milliárd forintra növekedett a TVK részvények megvásárlása miatt, ami 49,6 milliárd forintot tett ki. A nettó hitelállomány 2007. június végén 35,5 milliárd forint volt, míg az eladósodottág 3,3 százalékot tett ki. A Mol jegyzett tőkéje 7 százalékkal 77,277 milliárd forintra csökkent június végére, saját tőkéje 10 százalékkal 1.058,197 milliárd forintra mérséklődött.

A Mol részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában kereskednek, a részvény szerdai záró ára 27.250 forint volt. Az elmúlt 12 hónapban a papír legmagasabb ára 30.200 forint, a legalacsonyabb pedig 18.810 forint volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.