BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Konferencia a Nabuccóról: ki kell teregetni a lapokat

A gáztran-zitvezetékek harmadik fél számára való hozzáférhetőségét fogja javasolni Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter az uniós gázellátás javítását célzó Nabucco projekt kapcsán pénteken rendezendő konferencián – jelentette be a miniszter a tegnapi beszélgetésen. A rendezvény célja, hogy világossá váljon, ki hogyan járul hozzá a vezeték gázbetáplálásához, milyen szerepet vállal a beruházásban és annak finanszírozásában. A konferencián magas rangú uniós illetékesek, bel- és külföldi politikusok, vállalati és banki vezetők teregethetik ki a lapjaikat. Előrejelzések szerint 2030-ig az EU ma 500 milliárd köbméteres gázigénye 590 milliárdra nő, a hazai 14-15 milliárd köbméter pedig 17-18 milliárdra, vagyis bőven lesz helye 2017-re 31 milliárd köbméter kapacitású cső gázának. A kereskedelmi beruházás magyar állami pénzre nem számíthat, ám a minisztérium és az SZDSZ egyértelműen a megvalósítása mellett áll. Mivel kicsi az esélye, hogy egyszerre két nagy tranzitvezeték épüljön az országon át, a miniszter szerint a Nabuc-cónak kell elsőbbséget adni a gázforrások számát nem bővítő, orosz Déli Áramlattal szemben.

A tárca januárban elkészítette és azóta többször egyeztette az ország középtávú energiastratégiáját, amelynek elkészítését a miniszterelnök feladatul tűzte ki 48 pontja egyikeként – válaszolt a miniszter. BHL

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.