BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Érvágás a hazai nagyfogyasztóknak

Kevesebb mint húszszázalékos termékár-emelkedéssel kell számolniuk 2008-ban az áramot a szabadpiacról beszerző fogyasztóknak – közölte a múlt hét közepén lezajlott áramaukció eredményeiről szóló sajtótájékoztatón Mártha Imre, a Magyar Villamosenergia-kereskedelmi Zrt. (MVM Trade) vezérigazgatója. A hét minden napján folyamatosan rendelkezésre álló, a felkínált mennyiség nyolcvan százalékát kitevő áramtípus, az úgynevezett zsinórtermék 65 euró/megawattóra áron talált gazdára.

Mártha Imre kiemelte: a jelenleg érvényes árak szerkezete eltér az árverésen alkalmazott rendszertől. 2007-ig a zsinórtermék egy energiacsomag része volt, amelyet megawattóránként 56 euróért lehetett a korábbi években megvásárolni. Az aukción a zsinórtermék kiindulási ára 56 euró/megawattóra volt.

A szervezők még a kereslet-kínálat kiegyenlítése előtt lezárták az aukciót, és minden jelenlévő a megpályázottnál arányosan kisebb mennyiséget vásárolhatott. A termékár kevesebb mint a felét teszi ki a végfelhasználói árnak. A rendszerhasználati díj, az adó és más járulékok adják a végfelhasználói ár többi részét. Az értékesítésből befolyó bevétel 163 milliárd forint volt.

Az aukción részt vevő péti Nitrogénművek Zrt. számára az áremelkedés mértéke 2007-ről 2008-ra eléri a 30 százalékot, ellentétben az MVM álláspontjával, amely a vártnál mérsékeltebbnek értékelte a növekedést – mondta el a Világgazdaságnak Blazsek István vezérigazgató. Az ipari nagyfogyasztónak számító vállalat számára mintegy egymilliárd forintos többletkiadást jelent az áram árának 65 euró/megawattórára történő emelése.

Blazsek István hangsúlyozta: cége számára hirtelen következett be ekkora mértékű áremelés. Ez versenyképesség-romlást jelent a vállalat számára, mert cseh, szlovák és osztrák versenytársaik az aukciós árszinthez képest olcsóbban tudják beszerezni a villamos energiát. Emiatt a Nitrogénművek Zrt. várhatóan viszszafogja beruházásait, létszám-racionalizálást és egyéb költségcsökkentő intézkedéseket vezet be, s ha marad forrása, energiafelhasználás-mérséklő beruházásokat indít.

Többletkiadás mindenkinek

Egy magát megnevezni nem kívánó másik ipari nagyfogyasztó az idén megawattóránként 50 euró alatti áron szerezte be az áramot. Számukra tehát több mint 30 százalékos emelést jelent az aukciós ár. A cég a felkínált kilenc terawattóra áram három százalékát – éves szükségletének mintegy negyedét – szerezte be az árverésen.

A drágulás több mint 22 millió euró többletkiadást okoz a vállalatnak 2008-ban.

A drágulás több mint 22 millió euró többletkiadást okoz a vállalatnak 2008-ban.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.