Január közepén indítja útjára az EU-Milk Technologies Kft. azokat a gépsorokat, amelyekkel a cég a hazai Túró Rudihoz hasonló tejdesszerteket, illetve savóalapú ízesített italokat és joghurtot kíván gyártani Kínában – mondta lapunknak Tóthfalusy Péter-né, a társaság ügyvezetője. Az EU-Milk a beruházás kapcsán a tavaly ősszel megtartott pekingi magyar–kínai gazdasági fórumon írt alá tízéves együttműködési megállapodást egy ottani agrárcéggel. (A hazai társaságot augusztusban hozta létre négy magánszemély – Tóthfalusy Péterné, Káplár Kálmán, Kovács Árpád és Pusztai Dezső –, 3,2 millió forintos jegyzett tőkével.) Elképzelhető, hogy egy éven belül magyar–kínai vegyes vállalat is alakul. A beruházás első fázisához az Eximbank kétmillió eurós hitelt nyújt, de az EU-Milk a későbbi fejlesztések során is számít a bank, illetve a Mehib közreműködésére.
A kínai üzem a gépsorok felszerelése után napi százezer „csokoládéval bevont túrórudat” gyárt egy műszakban, de az ügyvezető bízik abban, hogy a termelést néhány hónap alatt fel lehet futtatni három műszakra. Így a feldolgozó a pekingi nyári olimpia idejére elérheti a 300 ezer darabos napi maximumot. Az üzem a kínai gyár tízezer tehenes holstein-fríz állományának a tejét dolgozza fel. Az EU-Milk az alapanyagból a túrórudak mellett – teljes kapacitásnál – napi 120 ezer ivójoghurtot is gyárt majd. A Túró Rudira épülő távol-keleti beruházás bejelentése tavaly meglepetést keltett a hazai tejágazatban, mivel Magyarországon a holland tulajdonú Friesland Hungária (FRH) Zrt. és a francia Danone érdekeltségébe tartozó Danone Tejtermékgyártó és Forgalmazó Kft. készíti e termékeket, bár a Távol-Keletre egyik társaság sem szállít. A Danone illetékesei lapunkkal közölték: a cégé az eredeti (a Magyar Szabadalmi Hivatalban bejegyzett) technológia, a Rudi és a Túró Rudi védjegy pedig 50-50 százalékban a Danone-é és a Frieslandé. Így e neveket az EU-Milk az idevonatkozó árujegyzék-kategóriákban nem használhatja – állapították meg.
A Pöttyös Túró Rudi gyártásával kapcsolatos „know-how” a Friesland Hungária szellemi tulajdonát képezi, ezt a társaság senkinek sem adta át – hangsúlyozták az FRH-nál. Hozzátették: a gyártás eredeti technológiája, csomagolási eljárása és a termék neve egyaránt oltalom alatt áll. A Pöttyös Túró Rudit a Friesland a nemzetközi piacokon Dots márkanéven forgalmazza, de a terméket csak Európában (elsősorban a környező országokban) értékesíti. Ugyanakkor – szögezték le a cég illetékesei – bármilyen hasonló jellegű tejdesszert készül is Kínában, az igazi Túró Rudi továbbra is a társaságé marad. E termék ma már olyan hungaricumnak számít, amellyel az ázsiai piacra fejlesztett tejdesszert nem veheti fel a versenyt – hangsúlyozták az FRH szakértői.
Egyik legfontosabb jellemzője, hogy a termék hatvannapos eltarthatósági idővel készülhet, míg a Danone és a Friesland tejdesszertjeinél ez a paraméter csak 21 nap.
A Távol-Keleten előállított áruféleséget nem Túró Rudi néven, hanem a „csokoládéval bevont túródesszertnek” megfelelő kínai elnevezéssel forgalmazzák majd, az ottani gyártó cég logójával és márkanevével.
Ráadásul a tejdesszertgyártás csupán része lesz a kiszállított technológiának, így a kínai beruházás nem azonosítható teljes mértékben a túrórúdkészítéssel – állapította meg az ügyvezető.
Egyik legfontosabb jellemzője, hogy a termék hatvannapos eltarthatósági idővel készülhet, míg a Danone és a Friesland tejdesszertjeinél ez a paraméter csak 21 nap.
A Távol-Keleten előállított áruféleséget nem Túró Rudi néven, hanem a „csokoládéval bevont túródesszertnek” megfelelő kínai elnevezéssel forgalmazzák majd, az ottani gyártó cég logójával és márkanevével.
Ráadásul a tejdesszertgyártás csupán része lesz a kiszállított technológiának, így a kínai beruházás nem azonosítható teljes mértékben a túrórúdkészítéssel – állapította meg az ügyvezető.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.