BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A környezetére is vigyáz a biogázüzem

Egy 15 ezer lakosú várost éjjel-nappal képes lenne ellátni villamos energiával a pálhalmai biogázüzem, amely tavaly készült el, 1,051 milliárd forintos európai uniós támogatással. A projektgazda, a pálhalmai Agrospeciál Kft. az I. Nemzeti Fejlesztési Terv (I. NFT) Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Programjának (KIOP) a kiírására pályázott a két és fél milliárd forintos beruházási tervvel, és nyert. Az üzem teljesítménye 1,7 megawatt, évi 6 millió köbméter – öt-hatezer háztartás áramellátásához elegendő – biogázt képes előállítani csaknem 100 ezer tonna szerves trágyából, állati és növényi hulladékból, valamint a kifejezetten e célra termesztett energianövényből.

Több okból is fontos volt ez a fejlesztés – kezdte az előzmények ismertetését Szárszó Tibor projektvezető. Először is környezetvédelmi szempontból. Sokat elárul, hogy a kiotói jegyzőkönyv aláírásának tizedik évfordulóján avatták fel az új létesítményt Dunaújváros határában. Az üzem évi 35 ezer tonna szén-monoxid-kibocsátástól mentesíti a környéket, és a megtakarítást Ausztria vásárolja meg 2008–12 között, ez százmilliós bevételt biztosít az Agrospeciálnak.

Emellett a fejlesztés biztosítja a fenntartható mezőgazdasági termelést a cégnél, és a hulladékot biogáz megújuló energiaforrás előállítására használja fel. Elsősorban az Agrospeciál tevékenységei – 4200 hektár szántóföld művelése, öt állattenyésztő telep működése – során keletkező saját hulladékot hasznosítják, de a környék és regionális partnerek mezőgazdasági és élelmiszer-hulladékait is feldolgozzák. Az erjesztés teljesen zárt rendszerben történik, az üzem kibocsátásai megfelelnek a környezetvédelmi előírásoknak. A keletkező biogázból egy gázmotoros kiserőműben 14 gigawatt villamos és 16 gigawatt hőenergiát termelnek éves szinten. Az utóbbit az állattelepek fűtésére, illetve klimatizálására használják fel. A megtermelt áramot a magyar állam kilowattonként 10 eurócentért veszi át a cégtől. Németországban 23 eurócentet adnak ugyanezért a mennyiségért – jegyezte meg a szakember.

A beruházás végrehajtásával az Agrospeciál minden tekintetben megfelel a hazai jogszabályoknak és uniós előírásoknak. Ez lényegében négyéves fejlesztési munka eredménye – hangsúlyozta a projektvezető. Szerinte a cége már rutinos pályázónak számít. Az elmúlt években különböző kiírásokon százmilliós nagyságrendű fejlesztési forrást nyertek, például állattenyésztési telep korszerűsítésére, mezőgazdasági gépek beszerzésére. Azt is elmondta, hogy hamarosan ismét pályázni kívánnak a biogázüzemhez kapcsolódva megújuló energiát termelő projektekkel. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.