BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Adóváltozások: a távközlést is sújtják

Az áfacsalások melegágyának számít a technológia-, média- és telekommunikációs (TMT) szektor, a kisméretű és nagy értékű termékek – többek között a mobiltelefon- vagy számítógép-alkatrészek – ugyanis igen alkalmasak az adóhatóságok félrevezetésére. Éppen ezért az ezen a területen tevékenykedő vállalkozásokat kiemelten érinti az áfaszabályozás módosulása – mutatott rá a Deloitte tegnapi háttérbeszélgetésén Pénzely Márta, a cég adótanácsadás üzletágának menedzsere.

Hozzátette: az Európai Bíróság két eddigi ítéletéből az szűrhető le, hogy vita esetén az áfalevonás jogához akkor nem fér kétség, ha az adózó kellő körültekintéssel járt el a beszerzések és értékesítések során. A határozatokból az is kiderül, hogy mit takar a cégek részéről elvárható magatartás. Az ítélet világos határokat szab, a vállalkozásokat ugyanis nem lehet arra kötelezni, hogy komoly nyomozati munkát végezzenek egy-egy számla jóváhagyása előtt – fogalmazott Pénzely Márta.

A dolgozókat motiválni hivatott, vállalaton belüli akciók és juttatási programok adózása is változott az év elején, szigorodott ugyanis az adóköteles természetbeni juttatások meghatározása. Az adóhatóság és a pénzügyi tárca állásfoglalása szerint a kifizetők csak azokat a juttatásokat tekinthetik ilyennek, amelyek nem képezik a magánszemély tevékenységének ellenértékét.

Elsősorban a távközlési cégek életét nehezítheti meg, hogy 2008. július 1-jétől módosulnak egyes számviteli szabályok – fogalmazott Bodor Kornél, a Deloitte TMT iparági csoportvezetője. A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Értelmezési Bizottság (IFRIC) ugyanis új értelmezéseket fogalmazott meg az ügyfelek megszerzésével és ösztönzésével járó költségek elszámolására. A változás lényege, hogy ezeket a költségeket elkülönítve kell bemutatni. KR

Változások az új áfatörvényben

Új jogcímek a nemz. teherközlekedés adómentességére

Kilencvennapos időkeret kiterjeszt. az exportbérmunkára

A közvetett és közvetlen export megkülönböztetése

A telephely fogalma

Az adószámok használatával kapcsolatos szabályok

Kilencvennapos időkeret kiterjeszt. az exportbérmunkára

A közvetett és közvetlen export megkülönböztetése

A telephely fogalma

Az adószámok használatával kapcsolatos szabályok-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.