A hazai jégkorongsport fejlődéséhez minden bizonnyal jelentősen hozzájárult a megfelelő létesítményi háttér kialakulása. Az elmúlt öt-hat esztendőben – elsősorban a sportág népszerűség-növekedésének köszönhetően - több milliárd forintból épültek jégkorongcsarnokok Magyarországon.
Míg 2002-ben mindössze négy fedett és 13 nyitott pálya volt hazánkban, ma már országszerte összesen 41 létesítményben játszhatnak a jégkorong szerelmesei, s ezek közül több mint egy tucat nemzetközi mérkőzés lebonyolítására is alkalmas. 2002 óta épült többek közt az egymilliárd forintos beruházással megvalósított Népstadion Gyakorló Jégcsarnok, illetve a 2,4 milliárd forintból felhúzott káposztásmegyeri (korábbi AstraZeneca) dupla jégcsarnok, de épültek hasonló létesítmények vidéken – többek közt Miskolcon, Debrecenben és Zalaegerszegen – is.
Ennek ellenére A-csoportos világbajnokságot a jelenlegi létesítményi háttérrel sem tudna rendezni hazánk, ahhoz ugyanis két nagyobb befogadóképességű pályára is szükség lenne, azonban ilyenből egyelőre csak egy van, a budapesti Papp László Sportaréna.
A rendezésre már többször is pályázó Magyar Jégkorong-szövetség szerette volna elérni, hogy Székesfehérváron építsenek fel egy expo-csarnokot, ahol egyebek mellett kisebb átalakításokkal jéghoki mérkőzést is rendezhetnek, eddig azonban csak a létesítmény tervei készültek el, a folyamat itt megszakadt.
Nem csak a fehérvári csarnok megépítése körül vannak azonban problémák, a már álló sportcsarnokok üzemeltetői is gyakran pénzügyi gondokkal küzdenek – mondta a VGO-nak Kovács Zoltán a hazai jégkorong-szövetség titkára. A létesítmények üzemeltetése az esetek nagy részében eddig sem volt rentábilis, nyereséget csak az egyéb kiegészítő szolgáltatások hoztak.
Az év elejétől azonban tovább romlott a helyzet: a csarnokok rezsiköltségei igencsak megugrottak, ami több millió forintos többletkiadást jelent az üzemeltetőnek, s ezt a vállalatok nem tudják kitermelni. Az árak emelésére ugyanis nem igazán van mód, hiszen ezzel a fogyasztók széles körét – főleg a sportág utánpótlását jelentő fiatalok nagy részét – kizárnák a szolgáltatásból.
Nemcsak a csarnok-üzemeltetőknél jelentenek gondot az anyagiak, többlet-forrásokra lesz szüksége a válogatottnak is az A-csoportos részvétel miatt. Kovács Zoltán jelezte: a válogatott felkészülésének költségei az elmúlt években (a divizió I-ben) éves szinten körülbelül 50 millió forint körül alakultak, az elitben való szerepléshez azonban ennek másfél-kétszeresére is szükség lehet. Hozzátette: ennek oka, hogy az A-csoportos világbajnokság az eddigieknél pörgősebb felkészülési programot, más ellenfelekkel kell például felkészülési mérkőzéseket játszani.
Azt, hogy a többletforrást honnan teremti elő a szövetség egyelőre nem tudni, de a sikerek eredményeként a szponzori bevételek is megugorhatnak, s talán állami hozzájárulásra is számíthatnak. Kovács Zoltán elmondta: igyekszenek kiszolgálni a szponzorok igényeit, s részben ezért több nagy érdeklődésre számot tartó eseményt is rendeznek a közeljövőben. Novemberben olimpiai selejtezőt tartanak Budapesten, decemberben Pannon hoki kupát rendeznek jövő tavaszra pedig szeretnék meghívni a finn válogatottat, amellyel a magyar csapat két mérkőzést is játszana.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.