Senki sem ismer majd rá a Queen’s Islanden lévő belfasti dokknegyedre, mégis mindenki felfedezhet valamit a múltból. A teljes átalakítás után vegyes funkciójú körzetet vehet birtokba ismét az északír nagyváros lakossága és a várhatóan sok turista. A dublini központú fejlesztő cég, a Harcourt Development (HD) a márciusban lezajlott MIPIM-en is bemutatta a Titanic negyed projektjét és már akkor sok befektető érdeklődött. Hasonló beruházások Budapesten részben már zajlanak, de újabbak is előkészületben vannak.
James Eyre, a HD projektcégének, a Titanic Quarter Ltd.-nek az egyik vezetője arról tájékoztatott, két szakaszban lakásokat, szállodákat, oktatási és kulturális központokat, irodákat, múzeumot, valamint szolgáltató és szabadidős létesítményeket hoznak létre. Természetesen helyreállítják a dokkok erre még alkalmas részeit, így a híres Titanic óceánjáró elkészültének helyet adó összes műhelyt is újjávarázsolják. A másfél milliárd fontos beruházást az Ulster Bank finanszírozza.
Tizenöt év alatt – a közvetett állásokat is beszámítva – ezzel a projekttel 20 ezer új munkahelyet teremtenek. Az első szakasz átadását az évtized végére tervezik. A fejlesztő a Titanic negyed után további beruházásokat készít elő Queen’s Islanden, de a legfontosabb, hogy a városrész jól sikerüljön, ekkor ugyanis újabb befektetőket vonzhatnak a sziget most még elhagyatott, lerobbant területeire is – fejtette ki lapunknak a vezető.
A beruházást a gyorsan fejlődő belfasti gazdaság és az ingatlanpiaci kereslet is indokolja, illetve segíti. A tíz évvel ezelőtt aláírt nagypénteki egyezmény fordulópontot hozott, egyre több beruházó jelent meg a Nagy-Britanniához tartozó északír tartományban, s főleg Belfastban. Tíz év alatt 14-ről 4,6 százalékra esett a munkanélküliség, 1994-ben 400 ezer, tavaly 6,4 millió látogató érkezett. Nemrég fejezték be a városi tanács épületének és környékének a megújítását 14 millió fontért, illetve ez év tavaszán átadták a Victoria Square-en 300 millió fontért felépült 90 ezer négyzetméteres bevásárló- és szolgáltató központot, ott a fejlesztő a portfólió alapján a legnagyobb európai ingatlanos társaságnak számító holland Multi Development volt.
A Harcourt Development 2005-ben lépett színre, megvásárolva a projektet. A társaság Jersey szigetén már fölépített egy olyan pénzügyi szolgáltatónegyedet, amely szintén vízparti ingatlanfejlesztés részét képezte. Nevéhez fűződik továbbá a Park West, Dublin legnagyobb üzleti parkjának a kialakítása, valamint az Antigua szigetén fölépített Carlisle Bay szálloda is.
Nagy-Britanniában több jelentős vízparti ingatlanfejlesztés fejeződött be, illetve indult el a nyolcvanas évek óta, amikorra az ipari dokknegyedek csaknem kiürültek. A leglátványosabb sorozat a londoni Docklandsnél kezdődött, ez még ma is tart. Ráadásul amióta elnyerték a 2012-es olimpia rendezési jogát, újabb hullámnak lehetünk tanúi. Birminghamben 400 millió fontos PPP-programmal alakították át a városi csatornák menti övezetet, ott 2800 új állás keletkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.