BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zöld jel az Ereco Zrt. fémmalmának

Mintegy hárommilliárd forintos beruházással Dabason építheti fel új fémhulladék-feldolgozó üzemét az Ereco Zrt., miután a település vezetése által kiírt július eleji helyi népszavazáson – alacsony, alig 18 százalékos részvétel mellett – a lakosság közel azonos számban szavazott igennel (48,2 százalék) és nemmel (51,79 százalék) a beruházás befogadásáról. A népszavazás érvénytelen lett, ám a beruházás szempontjából kedvező, hogy közel annyi lakost sikerült mozgósítani a projekt befogadása mellett, mint ellene, s az önkormányzat is támogatásáról biztosította a fejlesztést – közölte Vitányi Márton. Az Ereco Zrt. környezetvédelmi vezetője elmondta: a cég a város külterületén egy 12 hektáros területet szemelt ki a beruházás megvalósítására, ahol 2010-re építenék fel a leselejtezett gépjárművek karosszériája, valamint más vas- és acélhulladékok aprítására alkalmas új shredderüzemet. A hulladékkezelő nagyvállalat a fővárosból a Pest megye délkeleti részén lévő településre kívánja költöztetni a központját is, összesen 50-70 munkahelyet hozva létre az üzemben és a mellette felépülő új irodaházban.

Az Ereco központja jelenleg Budapest X. kerületében működik, ám a telephely logisztikai szempontból nem a legmegfelelőbb helyen van, emellett a kőbányai önkormányzat az érintett városrészben fokozatosan a lakóövezet kiterjesztését tervezi. Éppen ezért a cég egy, a fővárosból kivezető sztrádákhoz közel fekvő ingatlant keresett, amely iparvágánnyal ellátott, a lakott területektől megfelelő távolságra helyezkedik el, illetve az illetékes helyi önkormányzat és a lakosság is késznek mutatkozik a beruházás befogadására. A fémhulladékok kezelése minimális (elsősorban zaj-) terhelést okoz a környezetének, ennek ellenére gyakran éppen a helyi fogadókészség a legkritikusabb kérdés a hasonló beruházások előkészítése során – hangsúlyozta Vitányi Márton.

Az Ereco Zrt. árbevétele tavaly elérte a 26,48 milliárd forintot, összesen mintegy 350 ezer tonna hulladékot vett át, és ezzel a legnagyobb magyarországi hulladékkezelők közé tartozik. A kezelt anyagból 280 ezer tonnát a vas és az acél tette ki, s ezzel a társaság ezen hulladékfrakció teljes magyarországi begyűjtésének nagyjából az egynegyedét egymaga fedi le. A cég az elmúlt négy évben mintegy 3,5 milliárd forintot fordított fejlesztésekre, egyebek között korszerűsítette érdi, miskolci, ceglédi és pécsi telephelyét, valamint újat nyitott Szegeden, Szentendrén, Monoron, Szolnokon, Kecskeméten és Kaposváron, a következő helyszín pedig Békéscsaba és Vác lesz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.