BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Se velük, se nélkülük? - Milliárdos teher a zacskóadó

Az előzetes számítások szerint meg fogja haladni a tízmilliárd forintot a termékdíjtörvény módosítása következtében a vállalatoknál jelentkező többletteher értéke.

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára lapunknak elmondta: a január 1-jén életbe lépett termékdíjas előírások extra adóterhet jelentenek az élelmiszeripar és a kereskedelem számára, mivel a jogalkotó – a korábbi évekkel ellentétben – olyan mentességi feltételeket határozott meg, amelyek eleve teljesíthetetlenek.

Az ágazat szereplői a műanyag szatyroknál és zacskóknál, valamint az italcsomagolásoknál jelentkező pluszterhet kénytelenek továbbhárítani fogyasztóikra, az ennek következtében várható drágulás pedig a vásárlások visszaesését vonhatja maga után, ez tovább súlyosbíthatja a gazdasági válság következményeit.

A fogyasztóknak mindez közvetlenül az üzletek eladóterében kimérhető termékek, például a pékáruk, a zöldségek, húskészítmények, savanyúságok, egyes tejtermékek (sajt, túró) drágulásán keresztül lesz érzékelhető, mindazon árukénál, amelyek megvásárlásának a mennyiségéről a boltokban dönt a vevő, és amelyeket ezután csomagolnak be műanyag zacskókba.

A fogyasztóvédelmi törvény egyértelmű: minden élelmiszert kötelező becsomagolni, az élelmiszer-higiéniai szabályok szerint pedig egyes boltban kimérhető árukat (például sajt, húsféleség) csak műanyag csomagolóanyagba lehet helyezni – fejtette ki Vámos György. A főtitkár szerint az alacsonyabb termékdíjjal sújtott papírzacskó több okból sem jelenthet alternatívát a műanyaggal szemben: magasabb ára, valamint kisebb teherbírása és más kevésbé előnyös tulajdonságai miatt.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.