BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sikeres idei földgázaukció

2006 óta az E.On Földgáz Trade a földgázpiac élénkítése érdekében minden évben legalább egymilliárd köbmétert értékesít más hazai kereskedők részére. Ezúttal – a tavalyról megmaradt mennyiség egy részével együtt – összesen 1,075 milliárd köbméter földgáz aukciójára került sor 2010. március 18-án. Az árverés idei induló ára a tavalyinál alacsonyabb volt, ezzel is javítva az értékesítésre kerülő földgázmennyiség versenyképességét. Az aukció előtti ajánlattevői konferencián ezúttal is elmagyaráztuk minden érdeklődőnek a pontos részvételi feltételeket és az internetes árverés technikai részleteit. A szabályok értelmében az ajánlattevőktől a konferencia után kértük be a megfelelő nyilatkozatokat, cégkivonatokat és a komoly bankgaranciát, amely előfeltétele az árverésen való részvételnek. Az online aukció megszervezését a hasonló akciókban külföldön már jártasságot szerzett IBM vállalta. Az eljárás tisztaságát az Európai Bizottság független megbízottja, az általa felkért könyvvizsgáló cég, valamint a Magyar Energia Hivatal felügyelte.

Az aukciós program iránt eleinte 21 földgázkereskedő érdeklődött, az árverésen magán azonban már csak hatan vettek részt. A részt vevő hat vállalat közül három a teljes árverésre kínált mennyiséget megvásárolta az online aukció során, ez a hazai éves földgázfogyasztás mintegy egytizede. A kikiáltási ár az E.On Földgáz Trade súlyozott beszerzési átlagárának 97,5 százaléka volt, és az árverés a negyedik menet után ért véget. A szerződéseket 2010. július 1-jétől kezdődő hatállyal két gázévre kötik, és a földgázt a magyar–ukrán határponton vehetik át a nyertes vállalatok.

Összehasonlításképpen: tavaly a 2009. március 6-án tartott árverésen mindössze öt vállalat vett részt, közülük hárman öszszesen 1,1 milliárd köbméter földgázt vásároltak meg az online aukció során. A kikiáltási ár tavaly kicsivel az E.On Földgáz Trade súlyozott beszerzési átlagára alatt volt, és az aukció a hetedik menet után ért véget.

Az idei árverés iránti nagy érdeklődés egyértelműen mutatja a versenypiac erősödését. Bízunk benne, hogy a sikeresen megtartott földgázaukció tovább növeli a hazai piaci versenyt, és arra motiválja a kereskedőket, hogy még jobban kihasználják a liberalizáció nyújtotta lehetőségeket.

Az aukció háttere

Az Európai Bizottság 2005. december 21-i döntésével hozzájárult az E.On Ruhrgas International (ERI) tulajdonszerzéséhez az akkori Mol Földgázellátó Zrt.-ben és a Mol Földgáztároló Zrt.-ben. A döntést hosszú, aprólékos tárgyalások előzték meg a brüsszeli szakemberek, valamint a Mol és az ERI képviselői között. Végül a bizottság az ügylet engedélyezését komoly versenyjogi feltételekhez kötötte. Ezek között szerepelt, hogy a hazai földgázpiac élénkítése érdekében az E.On Földgáz Trade 2006 és 2013 között a teljes beszerzési portfóliójából minden évben legalább egymilliárd köbmétert értékesítsen más hazai kereskedőknek egy aukció keretei között. Az E.On Ruhrgas International tulajdonszerzésével szemben az EU támasztott egy másik fő követelményt is. Ezt már 2006 szeptemberében teljesítettük. Az angolul „contract release” programnak nevezett kötelezettség azt írta elő, hogy a Mol által kitermelt hazai gázmennyiség feléről – amelynek megvásárlására szintén az E.On Földgáz Trade rendelkezett hosszú távú, 2015-ig szóló szerződéssel – az E.On földgázkereskedő cégének le kell mondania egy Magyarországon földgáz-kereskedelemmel foglalkozó, megfelelő tapasztalatokkal és pénzügyi háttérrel rendelkező másik társaság javára. Arra a programra hat pályázó jelentkezett, a szerződést végül a Tigáz Zrt.-vel kötötték meg, s ezt az Európai Bizottság jóvá is hagyta.


-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.