BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az építőipar még mindig lefelé tart

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

Felmérés. Továbbra sem utalnak arra az adatok, hogy az építőipar kifelé evickélne a válságból. Az Opten első félévi felmérése szerint gyorsuló ütemben folytatódik az ágazat cégeinek „bedőlése”, különösen gyászos volt a hatodik hónap, amikor 363 cég ment tönkre. „Aggasztó, hogy az építőipari főszezon közepén éves csúcsot mutat a bedőlt cégek száma” – kommentálta az adatokat Csorbai Hajnalka, a céginformációs szolgáltató stratégiai igazgatója. Június végéig egyébként összesen 1956 építőipari vállalkozás ellen indítottak felszámolási eljárást, 265-tel többet, mint egy évvel korábban.

A végelszámolási statisztikák sem tükröznek biztató képet, bár a hatodik hónapban az egy évvel korábbihoz képest 8 százalékkal kevesebb cég vezetője döntött cége megszüntetése mellett (miközben a nemzetgazdasági átlag 10 százalékot mutatott). Az első öt hónapban azonban stabilan növekedett a végelszámolások száma, így a fél év során összesen 1129 céget zártak be tulajdonosaik, ez 123-mal több, mint egy évvel korábban. Csorbai Hajnalka szerint ez a növekedés messze elmarad a múlt évben tapasztalt több mint 40 százalékos ütemtől, de az első fél év egésze során ezzel együtt gyorsult a végelszámolások növekedése, az első negyedév végi 6,9 százalékról 12,2 százalékra. Ez akár az ágazat konszolidációs folyamatának erősödését is jelenthetné, ám a stratégiai igazgató úgy látja, e konszolidáció csak egy stabilizálódott ágazatban következhet be, erről ez esetben még korai lenne beszélni.

Az ágazatban bejegyzett új vállalkozások számának a fél év során mutatott 12,7 százalékos emelkedése ugyancsak óvatosságra ad okot: a magas cégfluktuáció arra is utalhat, hogy az újabb és újabb cégek mögé bújó „adósságbűvészek” továbbra is aktívak az ágazatban – értékelte az adatokat Csorbai Hajnalka. Ezt az is alátámasztja, hogy a nemzetgazdasági átlaghoz mérten nagyon sok új cég alakult mind júniusban, mind a fél év egészében. A hat hónap során 2918 új vállalkozás jött létre, 329-cel több, mint tavaly ilyenkor. Az ágazatban az egy évre visszatekintő emelkedés csaknem két és félszer gyorsabb az összes ágazat 5 százalékos átlagánál. VG


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.