BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem apad a nagy felhasználók LNG-éhsége

Oroszország újabb lendületben, de Amerika akar lenni a világpiaci szegmensben az „új Katar”

Jelenleg a cseppfolyósított földgáz (LNG) piacán a kereslet diktál. Főként Ázsia növekvő éhsége és a földgáztúlkínálat miatti alacsony világpiaci ár mozgatja a globális LNG-kereskedelmet. Ám miközben a 2020-ig megduplázódó igények még legalább öt évig erősödnek, a túlkínálat biztosan megszűnik, megnehezítve az LNG-termelőknek az igénynövekedés követését – figyelmeztetnek a várható hatásokra szakértők.

Az LNG-üzemek létesítése ugyanis rendkívül drága, s adott árviszonyok mellett éri meg ilyen beruházásba fogni. Ennek ellenére egyelőre sokfelől hallani ennek szándékáról. November végén a brazil BG Group jelentette be, hogy offshore földgázukat cseppfolyósítanák, mégpedig kifejezetten exportra. A hír már csak azért is meglepte a szektort, mert az elmúlt években Brazília a világ egyik legnagyobb LNG-importőrévé vált. Legfőbb beszállítója az Egyesült Államok, amely nagy szerepet játszott az utóbbi években végbement drasztikus gázárcsökkenésben. Észak-Amerikában ugyanis sikerrel vezettek be egy új és hatékony technológiát a nem konvencionális földgáz kitermelésére, jelentősen csökkentve az addig kifejezetten drága eljárás költségeit. Az eredmény: a fúrókutak számának és ezzel együtt a földgáz felszínre hozatalának robbanásszerű növekedése, túlkínálatot és alacsony árat indukálva. A szektor számára szinte történelmi jelentőségű pillanat volt, amikor másfél hónappal ezelőtt Angliában partot ért az első amerikai LNG-szállítmány, ezzel pedig megfordult az Európa és az USA közötti gáz-külkereskedelem iránya. Amerikának a lendület nem kisebb kijelentéseket ad a szájába, mint hogy ők szeretnének lenni a „következő Katar”. Jelenleg a közel-keleti ország a legnagyobb LNG-exportőr.

A legközelebb üzembe álló LNG-egység valószínűleg az oroszországi Jamal-félszigeten építendő Novatek-projekté lesz. A legnagyobb orosz magángázcég a tervek szerint az állami Gazprommal, valamint a francia Totallal és a holland Royal-Dutch Shellel kezdené el az építkezést 2012-ben. A háromütemes beruházás 2018-ra fejeződne be, 2016-os első üzembe helyezéssel, a kész egység pedig évi 16 millió tonna cseppfolyósított földgázt állítana elő. A beruházást a fent említett elbizonytalanító tényezők mellett egyebek is terhelik. A sarkköri mezőn az állandóan jóval fagypont alatti hőmérséklettel, valamint a földrajzi helyzetből adódó logisztikai nehézségekkel is meg kell birkózni. E tényezők az amúgy sem biztos pénzügyi kimenetelt további extra költségekkel nehezítik. Ráadásul 2011. január elsejétől Oroszországban minden ezer köbméter felhozott földgázt 237 rubel (7,64 dollár – 5,8 euró) adó terhel. Az orosz pénzügyminisztérium e hónap elején közzétett törvénytervezete szerint felmentést kapna az adózás alól minden olyan vállalat, mely a Jamal-Nyenyec régióban termel gázt. Az adókedvezmény a működés első tizenkét évére vagy 250 milliárd kitermelt köbméterig lenne érvényes, valamint a térségben előállítandó LNG-re, 20 millió tonnáig. Az állam a jamali vállalkozásoknak 27,2 milliárd dollárt osztana mindezeken felül. A térségben a Novatek csoport az egyetlen várható beruházó, a törvényjavaslat pedig a projekt kezdetének évében, 2012-ben lépne életbe. A kelet-oroszországi Szahalin 2 üzem évi 9,6 millió tonna LNG-t gyárt, a jamali évi 16 millió tonnával együtt 25,6 milliós lenne a kapacitása Oroszországnak, amely nem titkoltan a közel-keleti és az európai térség vezető beszállítója szeretne lenni.

Míg e mennyiség eléréséhez még éveket kell várnia, addig Katar december 13-án ünnepelte, hogy elérte a rég áhított évi 77 millió tonnás LNG-előállítást. A közel-keleti állam magasan vezet az iparágban, termékét jelenleg 23 országnak exportálja. A két ország egyébként nemrég együttműködéséről biztosította egymást, közös banki befektetési alapok létrehozásáról, sőt, Katarnak a Novatek jamali projektjébe való beszállásáról is szó esett Dmitrij Medvegyev elnök és Hamad bin Kalifa al-Thani emír között. A két ország együtt a világ gáztartalékainak több mint a harmadát birtokolja, Oroszország viszont a közelmúltban éppen az olcsó katari LNG miatt vesztett európai piacrészesedéséből.

Még tovább erősödő igények

A keresletnövekedés oly mértékű lesz, hogy talán még a közeljövőben dráguló földgáz sem lehet túl nagy akadálya a piac olajozott működésének. Vietnam például azt hangoztatja, hogy LNG-eladót keres, mert egy év múlva évi egymillió tonnára lenne szüksége. A hasonló gazdasági helyzetben lévő, ám lényegesen nagyobb országok – mint Kína vagy India – egy-két évtizeden belül fellépő energiaéhsége szinte felmérhetetlen, kielégítésének problematikája pedig túlmutat az energiaszolgáltatókon.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.