BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rugalmasság a logisztikában

Lokális elosztó raktárak helyett regionális elosztó központok

A korábbiaknál távolabbi raktárakból érkeznek, mégis gyorsabban és olcsóbban kerülhetnek a boltokba a nagy elosztókból a különféle termékek. A gazdasági válság ugyanis olyan fejlesztésekre kényszerítette a raktározókat és a szállítmányozókat, amelyek előbb-utóbb jelentős megtakarítást eredményeznek a megrendelőnek és a vásárlónak is. A piaci elvárásokhoz alkalmazkodó, felgyorsult folyamatos korszerűsítés hatására a terület egyre modernebbé, rugalmasabbá, gyorsabbá és talán olcsóbbá is válik – derül ki mindez az SSI Schäfer Systems International Kft. összegzéséből. Somogyi Attila ügyvezető igazgató szerint a viszonylag nagy költséggel járó, de már középtávon megtérülő beruházások mérséklik a megrendelői kiadásokat, s ez csökkentheti bármely nagy raktárból szállított termék árát is.

A tanúsított logisztikai szakértő tapasztalata szerint a lokális elosztó raktárak szerepét egyre inkább a regionális elosztó központok veszik át. Bár ezzel nő a raktár és a vevő közötti fizikai távolság, de az EU-n belüli határok megnyitása, valamint az egyre modernebb és hatékonyabb raktártechnikai és beszerzési megoldások révén a vevő mégis a korábbinál hamarabb juthat a megrendelt termékhez. A 74 éve raktártechnikával foglalkozó, német tulajdonú cégnél egyre többször tapasztalják, hogy a raktárak az eddigi komplett rakat- vagy gyűjtőmennyiségekkel szemben már darabonkénti megrendelések tárolását, szállítását is vállalják. Ezt a trendet a szoftverek, a szállítóeszközök, a tároló- és kiszedőtechnológiák fejlesztésével lehet kiszolgálni.

Annak ellenére, hogy még mindig van különbség egy holland vagy magyar ellátási lánc technológiája között – a holland javára –, a színvonal egyre inkább közeledik egymáshoz. Ugyanis ha a magyarok is lépést akarnak tartani a piac elvárásaival, kénytelenek fejleszteni, mert ma egy magyar, bolgár vagy holland végfelhasználó egyforma szolgáltatási szintet – gyorsaságot, pontosságot – követel meg. Ha nem kapja meg, előbb-utóbb új partnert keres magának, hiszen a rossz beszállító az ő piaci esélyeit is rontja.

Somogyi Attila tapasztalatai szerint a hagyományos raktározási technológiák területén ma már nincsenek napi fejlesztési, innovációs újdonságok, jó esetben két-három évente jelenik meg ilyen a piacon. Az automata, félautomata megoldásoknál azonban évről évre újakat lehet találni, de ezek 90 százaléka még nem más, mint már meglévő technológiák újfajta egymáshoz illesztése. Az egyedi, ezért költséges új technológiák csak négy-öt évente kerülnek piacra. Az SSI Schäfer cégcsoport évi több tízmillió eurót költ fejlesztésekre. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.