Brüsszel azért tartja szükségesnek a kötelező energiatakarékossági célszámok meghatározását, mert az energiahatékonysági cél nem kötelező érvényű a tagállamokra szemben az unió másik két, 2020-ra vonatkozó energiapolitikai céljával, a szén-dioxid-kibocsátás 20 százalékos csökkentésével az 1990-es szinthez képest, illetve a megújuló energiahordozók használatának 20 százalékra történő növelésével. A bizottság számítása szerint amennyiben nem vezetnek be kötelező erejű energiatakarékossági vállalásokat, akkor az EU csupán 10 százalékos energiafogyasztási csökkentést ér el 2020-ra.
A brüsszeli testület által javasolt kötelező érvényű vállalások egyike azt írná elő, hogy a tagállamok 2014 januárjától minden évben kötelesek lennének a 250 négyzetméternél nagyobb hasznos alapterülettel rendelkező középületek területének három százalékát energetikai szempontból korszerűsíteni, felújítani. Brüsszel azzal indokolja a javaslatot, hogy az EU energiafogyasztásának 40 százalékát, széndioxid-kibocsátásának pedig 36 százalékát az épületek energiaigénye teszi ki.
„A három százalékos felújítási kötelezettség magyar szempontból a középületek hőszigetelését, a fűtési rendszerek rekonstrukcióját, illetve az elektromos áram felhasználási hatékonyságának javítását jelenti” – mondta Várhelyi Olivér, az EU melletti magyar Állandó Képviselet helyettes vezetője hazai újságíróknak rendezett brüsszeli háttérbeszélgetésen.
A nagykövet elmondta: számítások szerint a megfelelő energiahatékonysági sztenderdeknek való megfelelés négyzetméterenként mintegy 60 ezer forintos kiadást jelentene a közintézményeknek, vagyis összességében évente legalább 200 milliárd forintba kerülne 30 éven keresztül a magyar államnak az épületek felújítási kötelezettsége. Az évi 200 milliárdos összeg pedig igen jelentős tételnek számítana a hazai költségvetésnek.