„A projekt, amely az Európai Regionális Fejlesztési Alap 1,131 millió eurós támogatásával valósult meg, jó kezdeményezésnek bizonyult, ezért a mostani brüsszeli találkozó már nemcsak a lezárását, hanem a folytatásról való közös gondolkodást is szolgálta” – mondta Thomas Steinmetz , Szász-Anhalt régió képviselője. A számos tekintetben úttörő projekt fő erőssége az volt, hogy bebizonyította: a régiók, bármennyire is különböznek, esélyt látnak az innovációban és készek keményen dolgozni a nemzetköziesedés érdekében.
Az elmúlt három évben elért eredményeket egyre jobban tudják használni a régiók, az ottani települések, önkormányzatok, ipari parkok, innovációs ügynökségek és más szervezetek az interregionális és uniós innovációs know-how közvetítésében. A projektben közreműködő lett, magyar, német és spanyol régiók valósággal beleszerettek ebbe a projektbe. A folytatásra jó esélyt kínál 2014-től az Európai Unió interregionális együttműködést ösztönző INTERREG V C programja. „Úgy vélem, hogy az IPP2-be még több régiót lehetne bevonni, mert így még jobban érvényesülhetnének az új típusú együttműködés előnyei, és további kiváló ötletekkel gazdagodhatna a program” – jegyezte meg Thomas Steinmetz.
„Az IPP-nél a résztvevő régiók meglévő jó kapcsolataira épült a közös munka, viszonylag kevés partner, annál több külső szakember bevonásával” – kezdte tapasztalataik összegzését Vécsi Beáta, az INNOVA Észak-Alföld Regionális Fejlesztési és Innovációs Ügynökség projektmenedzsere. Az együttműködés konkrét eredményei közül kiemelte azt a két kísérleti projektet, amelyek közül az egyik egy konkrét módszertan kialakításával a települések, önkormányzatok nemzetköziesedését, a másik a helyi tanácsadó ügynökségek összefogását szolgálta.
A programban mindegyik részvevőnek megvolt a maga feladata. Konkrétan Észak-Alföld a disszeminációs, kommunikációs feladatok teljesítését irányította, illetve bevonta az együttműködésbe a Jászsági Kistérséget is. A partnerrégiók képviselői az észak-alföldi tanulmányút során megismerhették Mátészalkán a tradicionális családi vállalkozásként működő Nobilis finom aszalt gyümölcs termékeit, Fehérgyarmaton jártak a strandfürdőben, Nyíregyházán az egyik hulladék feldolgozó üzemben, Penyigén pedig megkóstolhatták a Lekvárium különleges biokészítményeit. Vécsi Beáta utalt arra, hogy Valencia és Szász-Anhalt régiókkal évek óta partnerségi viszonyt ápol az Észak-Alföld, s reményeik szerint a partnerségek tovább mélyíthetők és más szereplőkkel is bővíthetők.
Liga Baltina, Lettország képviselője azt tartja a projekt legfőbb eredményének, hogy a partnerrégiók nagy számban voltak képesek bevonni az együttműködésbe olyan helyi és regionális intézményeket - önkormányzatokat, vállalkozói szervezeteket, ügynökségeket, kistérségeket -, amelyeknek addig kevés tapasztalatuk volt az európai kooperációban. José-Luis Munoz, Valencia képviselője szerint „nemcsak az interregionális együttműködés erősítésében volt sikeres az IPP” . Spanyolország települési föderációja annyira nagyra értékelte azz eredményeit, hogy vállalta azok népszerűsítését az egész országban.
Időtartam: 27 hónap
Résztvevők: 5
Szász-Anhalt, Gazdasági és Tudományi Minisztérium, Németország (vezető partner)
Észak-Alföld, INNOVA Regionális Fejlesztési és Innovációs Ügynökség, Magyarország
Riga, Állami Regionális Fejlesztési Ügynökség, Lettország
Paternai Önkormányzat, Spanyolország
Valenciai Európai Régió Alapítvány, Spanyolország
Forrás: www.i-p-p.eu
Időtartam: 27 hónap
Résztvevők: 5
Szász-Anhalt, Gazdasági és Tudományi Minisztérium, Németország (vezető partner)
Észak-Alföld, INNOVA Regionális Fejlesztési és Innovációs Ügynökség, Magyarország
Riga, Állami Regionális Fejlesztési Ügynökség, Lettország
Paternai Önkormányzat, Spanyolország
Valenciai Európai Régió Alapítvány, Spanyolország
Forrás: www.i-p-p.eu-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.