Megpróbálják ellensúlyozni a bevételkiesést a boltokban
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságA trafiktörvény bevezetése következtében csökken a hazai kiskereskedelmi láncok forgalma. Ennek ellenszerét keresik a kereskedelmi cégek. A kalocsai 20 boltból álló Híd-CooP Zrt. vezérigazgatója, Tamás Sándor azt mondja, hogy a költségek csökkentése érdekében az üzletek nyitva tartását rövidíthetik, és az sem kizárt, hogy a dolgozók közül is elbocsáthatnak majd néhányat.
Azt már látják, hogy a dohánytermékek árusításának a befejezése mekkora bevételkiesést okozott, azt azonban még vizsgálják, hogy a vevőáramlásra és más termékek forgalmára hogyan is hat az állam ezen döntése. Számításaik szerint a vállalat árbevétele 10 százalékkal csökken a dohánytermékek kiesése miatt, azonban ezt előhűtött, csomagolt új termékek – baromfi-, sertéshús – kínálatának a szélesítésével megpróbálják ellensúlyozni. Ennek már látszódnak a pozitív eredményei, a fentebb említett visszaesés mértéke öt százalékra csökkenhet. Ehhez azonban beruházásra volt szükség. A húsz boltból ma már tizenegyben árusítják az előhűtött, csomagolt termékeket, ám egységenként három hűtőt kellett beállítani, mely milliós kiadást jelentett a cégnek.
Tamás Sándor elnök szerint a bevétel kiesését tovább lehet tompítani a zöldség és a gyümölcs forgalmazásának a növelésével. A gond az, hogy az adott kereskedelmi szegmensben jelentős a feketepiac. A kereskedők egy része számla nélkül adja és veszi az említett termékeket, akikkel egy tisztességesen adózó kiskereskedelmi lánc nehezen tud versenyezni.
A létszámcsökkentés bár kézenfekvő lenne, mégis nehéz megvalósítani. Tavaly ugyanis egy pályázat során a cég szerződésben vállalta a foglalkoztatás fenntartását. Mivel a dohánytermékek elvétele állami intézkedés eredményeként történt, így mesterséges piacelvonásról van szó. Emiatt kellene a pályázaton utólag módosítani, mondta Tamás Sándor vezérigazgató.


