BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Északi-tengeren a Mol

Az eddiginél kisebb politikai és gazdasági kockázatú területen, az Északi-tengeren száll be a szénhidrogén-termelésbe a Mol. 14 kutatási-termelési engedélyt vásárol várhatóan 375 millió dollárért. Az eladó német Wintershall egyben az új partnere is lesz, amellyel a Közel-Keleten, később Oroszországban is együttműködhet.

Az Északi-tengernek az Egyesült Királysághoz tartozó kontinentális talapzatán kíván szénhidrogén-kutatásba és termelésbe fogni a Mol csoport. Bejelentése szerint 375 millió dollárt (82,5 milliárd forint) szán arra, hogy 14 ottani kutatási-termelési lelőhelyben szerezzen részesedést.

A vásárlást a működési cash-flow-jából kívánja finanszírozni, a tranzakció 2014 első negyedében zárulhat le, addig még módosulhat az ár. Az eladó a német BASF csoporthoz tartozó Wintershall társaság, amellyel a Mol egyúttal stratégiai partnerséget is indít. Ennek egyik területe éppen az Északi-tenger, ahol a magyarországi társaságnak még jártasságot kell szereznie a helyi körülmények közötti olaj- és gáztermelésben. Ebben a Wintershall mellett más társaságokra – leendő tulajdonostársaira is számíthat. A Molnak ugyanis 17-75 százaléka lesz a megszerzendő 14 kutatási-termelési területben, amelyeken az Enquest, az Itacha Energy, a TAQA, a Sterling Resources, a Premier Oil, a Cairn Energy, a Statoil, a Tullow, az MPX és a Dyas társaságokkal fog együtt dolgozni.

Az érintett lelőhelyek közül jelenleg csak a Broom két licencterületén folyik termelés, ebben a Molnak 20 százaléka lesz. A Cladhan terület, amelyben 33,5 százaléka lesz, 2015-ben ígéri számára az első olajat, néhány további 2017-ben, illetve még később. Nyolc mező van a feltárás, négy a fejlesztés szakaszában. A Mol elsősorban olajat, kisebb mennyiségben földgázt remél felhozni 90-150 méteres mélységből, az új északi-tengeri eszközeinek köszönhetően.
A beruházás révén a csoport egyrészt arra számít, hogy új készletekhez jut, és középtávon növelheti a termelését, másrészt arra, hogy a politikai és gazdasági szempontból a meglévő érdekeltségeihez képest biztonságosabb környezetben csökkenni fog tevékenységének a kockázata. Az üzlet révén rövid távon 28 millió hordó olaj-egyenértéknyi 2P minőségű olajkészlethez fér hozzá a Mol, amelynek nagyjából ennyi a 2013-as készletpótlási rátája is, erről Alexander Dodds, a csoport kutatás-termelési ügyvezetője nyilatkozott a londoni merchantcantos.com által a médiának elküldött interjúja szerint. Dodds ebben elmondja, hogy a megszerzendő portfólió legnagyobb eszköze a Catcher termelési egység lesz, amelyben a Mol 20 százalékhoz jut, és amely a most megvásárolt 2P készletnek mintegy kétharmadát teszi ki. A víz alatti termelő egységről egy úszó finomítóba kerül majd a nyersolaj, ahol azt feldolgozzák, majd az előállított készterméket tartályhajók juttatják el a partra és a piacokra.

Az igazgató kiemelte a Cladhan és a Broom mezőt is. Az utóbbiról a Mol már napi 1000 kőolajhordó-egyenértéknyi szénhidrogént remél, a Cladhanon pedig, amelyben 33,5 százaléka lesz, várhatóan 2015-ben indul meg a termelés. Az ezt követő években, 2018-ig a termelés elérheti a napi 16-18 ezer kőolajhordó-egyenértéket, érni várhatóan, az elkövetkező négy-öt éven belül. A Mol a következő 10 évben további 500-600 millió dollárt kíván hasonló projektekre fordítani az északi-tengeri térségben.

Közel-keleti és oroszországi lehetőségek

A társaság és a Wintershall stratégiai együttműködésének másik fontos területe a Közel-Kelet lehet, erről Rainer Seele, a Wintershall vezérigazgatója nyilatkozott az előbbi interjúban. A térségben a Molnak már ma is erős pozíciói vannak, de jelen van a Wintershall egyik részvényese is. „A Wintershallnak érdeke, hogy a Közel-Keletet egyik kulcs régiójává fejlessze” – jelentette ki. Harmadikként megemlítette Oroszországot is, ahol cége együttműködik a Gazprommal, így hagyományosan jók a pozíciói. Ezért, ha lesz lehetőség rá, a Mol-Wintershall páros kiterjesztheti együttműködését Oroszország felé is.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.