BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mérgező halak jelentek meg a magyarok nyaralóhelyein

Az Adriai-tengerben megjelentek mérgező, invazív trópusi halak, amelyek veszélyeztetik az őshonos tengeri élővilágot, és komoly ökológiai problémát okoznak. Bár az emberekre nézve a kockázat alacsony, a természetes ellenségek hiánya miatt sürgős intézkedésekre van szükség a fajok terjedésének megfékezésére.

Az Adriai-tengerben az utóbbi időben megjelentek mérgező, invazív halak, főként a trópusi térségből származó fajok, mint a tűzhal és az ezüstcsíkos gömbhal. Ezek a halak a Szuezi-csatornán keresztül jutottak el a Földközi-tengerbe, majd onnan az Adriai-tengerbe, különösen az Isztriai-félsziget közelében figyelhetők meg egyre gyakrabban – írja a Feol.

Maritime archaeologists work on world's oldest merchant shipwreck, sunken on the coast of Antalya Mérgező halak inváziója az Adriai-tengerben
A tűzhal, más néven oroszlánhal megjelent az Adriai-tengerben / Fotó: Anadolu via AFP

A jelenség főként azután gyorsult fel, hogy az ötvenes években Egyiptomban olyan sós mocsarakat csapoltak le, amelyek addig természetes akadályt képeztek a mediterrán medence felé tartó nagyobb invázió előtt. A tűzhalról ismert, hogy vörös és fehér csíkjai, valamint tüskés hát- és mellúszói vannak, melyek mérget tartalmaznak.

Ez a méreg érintés esetén ödémát, gyulladást, szédülést, hányingert, légzési nehézséget, sőt átmeneti bénulást is okozhat. Bár emberre ritkán halálos, a halak jelenléte komoly veszélyt jelent a tengeri ökoszisztémára, mivel agresszíven terjeszkednek, és elfogyasztják az őshonos fajok ikráit, így veszélyeztetve a helyi élővilágot.

A székesfehérvári búvár és kutató, Miklós Tamás a lapnak azt mondta, hogy a veszély inkább az élővilágra korlátozódik, nem pedig az emberekre, mivel a halak félénkek, és általában elkerülik a strandokat. Ugyanakkor hiányoznak a természetes ellenségeik az Adriai-tengerből, például a murénák és a cápák száma is jócskán lecsökkent, ami tovább segíti az invazív fajok terjedését. 

Miklós Tamás hangsúlyozza, hogy sürgős szabályozásra és intézkedésekre lenne szükség, amelyek ösztönöznék a búvárokat, horgászokat és halászokat ezeknek a fajoknak az irtására, hogy megóvják az őshonos tengeri élővilágot.

Minta lehetett a nyolcezer kilométeres erdősáv, most egymillió fával próbálkoznak

Egymillió fát terveznek ültetni egyetlen nap alatt, szeptember 24-én Dél-Afrikában a klímaváltozás elleni küzdelem, a munkahelyteremtés és az élelmezésbiztonság jegyében. A kezdeményezés már nem példa nélküii: Afrikában már zajlik egy olyan projekt, melyben egy óriási, fákból álló, élő fasorral óvnák az elsivatagodástól a Szaharától délre eső térséget.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.