„A megállapodás közelében vagyunk a Bős–Nagymaros-beruházásról 1977-ben kötött, és ma is hatályban lévő csehszlovák–magyar szerződés módosítása kapcsán” – jelentette be újságírók előtt Lantos Csaba energiaügyi miniszter. A Bős–Nagymaros-kérdés kapcsán az az egyik fő magyar szempont, hogy a Dunának egyaránt szolgálnia kell a magyar és a szlovák felet Czepek Gábor energiaügyi miniszter-helyettes, illetve magyar–szlovák energetikai infrastruktúra fejlesztéséért felelős kormánybiztos szerint.
Lantos Csaba felidézte az előzményeket: a megállapodást Németh Miklós kormánya 1989-ben felfüggesztette az 1984-ben lényegében illegálisan létrejött és a rendszerváltást előkészítő Duna-körös mozgalmak hatására. A szerződést a rendszerváltás utáni első magyar kormány felmondta – de az ettől még hatályban maradt –, a szlovákok pedig 1992-ben egyoldalúan elterelték a Dunát. Emiatt Magyarország 1997-ben bírósághoz fordult, amely az elterelést jogsértőnek nevezte, de azt is, hogy Magyarország nem végezte el a megállapodásban szereplő beruházást. A hágai döntés lényegében nem vitte előre az ügyet, mert a folytatást a felekre bízta. „Most azonban eljött a megbékélés ideje, le kell zárni a hosszú vitát, és meg kell állapodni a szlovákokkal” – szögezte le a volt Duna-körös miniszter, felidézve, hogy azóta többször volt kísérlet a folytatásra, eredménytelenül.
Ahhoz, hogy a mai napig eljussunk, jelentősen át kellett alakulnia a magyar és a szlovák kormány kapcsolatának: meg kellett érteni, hogy a két ország közös szövetségekbe tartozik, közös a múltjuk. Az elmúlt 15 évben e téren sok erőfeszítés történt, például épült:
A rendszerváltás óta azonban mindössze egyetlen sikeres megállapodás volt e téren a két ország között: 1995-ben a szlovák fél vállalta, hogy vizet juttat az Öreg-Dunába, és részben a Mosoni-Dunába, ez a rendszer ma is működik. Megépült továbbá a fenékküszöb is, amely az Öreg-Duna vízszintjének emelkedését segíti. Más megállapodás viszont nem jött létre az erőfeszítések ellenére sem.
Most alapvetően a következőkben várható megállapodás:
A vízügyi megállapodás azt takarja Czepek Gábor tájékoztatása szerint, hogy 10 százalékkal megnő a jelenleg beérkező vízmennyiség.
Mindig eljut Magyarországra az ökológiailag szükséges vízmennyiség
– szögezte le.
A remélt árammegállapodás szerint a bősi termelés egyharmada érkezne kedvező áron az erőmű következő üzemi ciklusától kezdődően. Ennyi elég a térség két megyéje lakossági fogyasztóinak ellátásához. Tehát nem tulajdonosi viszonyba kerülünk a bősi erőműben, hanem hosszú távú szerződéses partnerek leszünk.
A nyáron várhatóan megszületik az elvi megállapodás Magyarország és Szlovákia között, ezt követheti a meglévő nemzetközi megállapodás módosítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.