A JPMorgan Chase vezérigazgatója, Jamie Dimon élesen és egyértelműen fogalmazott Európa felé egy dublini eseményen, amikor azt mondta az európai vezetőknek: „Veszítetek.” Kiemelte, hogy az öreg kontinens gazdasága jócskán visszaesett, mivel az elmúlt 10-15 évben Európa GDP-je az Egyesült Államok GDP-jének 90 százalékáról 65 százalékára csökkent.
Dimon ezt a hanyatlást strukturális problémáknak tulajdonította, mivel a szabályozások nem egységesek, hanem többféle, egymással nem teljesen összehangolt szabályrendszer létezik, ami megnehezítheti a piaci szereplők működését. Hozzátette: a reformok csak lassan lépnek életbe, az innováció terén lemaradt a kontinens.
Sürgette az Európai döntéshozókat, hogy tegyenek merész lépéseket a trend megfordítása érdekében, hangsúlyozva a belső piac teljes körű megvalósításának szükségességét. A cégvezér úgy véli, hogy közös szabályok szükségesek a banki szektor, a vállalati átláthatóság, a klímapolitika és az átláthatóság terén.
A vezérigazgató külön kitért a technológiai innováció és a digitális átállás jelentőségére is, amelyek szerinte kulcsfontosságak lesznek Európa jövőbeni versenyképessége szempontjából. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok és Kína hatalmas befektetéseket eszközöl a mesterséges intelligencia (MI), a kvantum-számítástechnika és a zöldtechnológiák területén, miközben Európa lemaradásban van ezen a téren.
Dimon szerint az egyes országok külön-külön próbálkoznak innovációs programokkal, de ezek nem elég koordináltak, és nem képesek versenyezni az amerikai vagy kínai óriásvállalatokkal. Ezért az európai országoknak össze kell fogniuk, hogy közösen támogassák a kutatás-fejlesztést, és ösztönözzék a startupokat, ha nem akarnak végleg elbukni a globális versenyben.
Hangsúlyozta, hogy a technológiai fejlődés mellett az egyik legnagyobb kihívás Európanak a munkaerőpiac modernizálása és a megfelelő képzési rendszerek kialakítása. A gyorsan változó gazdasági környezetben elengedhetetlen, hogy a munkavállalók folyamatosan fejlesszék készségeiket, különösen a digitális és technológiai kompetenciákat.
Az üzletember ennek kapcsán leszögezte: az oktatási rendszereknek rugalmasabbá kell válniuk, és szorosabb kapcsolatot kell kialakítaniuk az iparral, hogy a fiatalok a munkaerőpiaci igényekhez igazodó képzést kapjanak. Pozitív példaként kiemelte Írország nyitott gazdaságát és üzletbarát politikáját.
Dimon hangoztatta a transzatlanti együttműködés fontosságát is. Kijelentette, hogy sürgősen szükség van egy új kereskedelmi rendszer kialakítására az EU és az Egyesült Államok között, mert az egyre növekvő kereskedelmi akadályok – például az amerikai vámok – hátrányosan érintik az exportorientált gazdaságokat, mint amilyen Írország.
Ezen túlmenően aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a pénzügyi piacok alulbecsülik a magasabb amerikai kamatlábak és az új vámok kockázatait. Úgy látja, hogy a piacokon egyfajta elbizakodottság uralkodik, ami veszélyes lehet a jövőre nézve, és egyre nagyobb az esély egy kamatemelésre.
Merz és Macron: újra működésbe léphet a Berlin–Párizs-tengely
A német kancellár és a francia elnök mai találkozóján az EU versenyképességének és védelmi képességeinek javítását tűzték ki célul. Merz és Macron látványosan elkötelezte magát amellett, hogy újra működőképes lesz az EU-t vezető Berlin–Párizs-tengely.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.