BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magasabb bevételt értek el az egyéni vállalkozók Hevesben

ADÓ A korábbi időszakban tapasztaltnál kevesebben eváztak, többen katáztak szűkebb hazánkban, a zöm önfoglalkoztató volt

Hevesben átrendeződött az egyéni vállalkozók köre. Bár a számuk nem változott – a 2013-as évre 9100-an adtak be értékadatos bevallást –, nőtt a katára való áttérők száma, s számottevően csökkent az evát választók köre. A szűkebb hazánkbeli egyéni vállalkozók tavalyi bevétele megközelítette a 63 milliárd forintot, ami 3 százalékkal volt több az előző évinél, s 2010 óta először mutatott növekvő tendenciát. Az összes bevétel közel kilenctizedét, 56,55 milliárd forintot a tételes költségelszámolást választók adták. A sorban a kata hatálya alá tartozók következtek 4,4 milliárddal, az eva-alanyok 1,15 milliárdról, míg az átalányadózók 782 millió forint adóköteles bevételről adtak számot.

Az egy főre jutó 6,786 millió forintos bevétel 3,9 százalékkal haladta meg az előző évit. A legszerényebb bevételük az átalányadózóknak volt (1,9 millió fejenként), az evásoké 4,6 millió, a tételes költségelszámolást alkalmazóké átlagosan 8,4 millió forint. A vállalkozások háromnegyede hatmillió forint alatti bevételt ért el.

A katát választók zöme szakmai, tudományos és műszaki tevékenységet végzett. Az átalányadózóknál egyre kevesebb volt az egyéb szolgáltatást végző (például fodrász, szépségápoló), illetve az építőiparban érdekelt vállalkozó. Az adózók ötöde szállítással foglalkozott.

A tételes költségelszámolók legnagyobb hányada tavalyelőtt még főállásúként végezte tevékenységét, de 2013-ra 30 százalékkal kevesebben lettek, és részarányuk is 39,4 százalékra mérséklődött. A heti 36 órás munkaviszony mellett vállalkozók száma 6 százalékkal csökkent, ám részarányuk 41 százalékra nőtt. Tovább fogytak a nyugdíjas vállalkozók, számottevően gyarapodtak viszont az egyéni vállalkozást indító nappali tagozatos hallgatók.

Két ágazatban csökkent az egy főre jutó bevétel: az oktatásban 9 százalékkal, az adminisztratív ágazatban 3 százalékkal. A feldolgozóipari, a szakmai, tudományos és műszaki, illetve a szállítási tevékenységet végzőknél 20 százalékot meghaladó mértékű volt a növekedés. A vállalkozások hatvan százaléka volt nyereséges, 30 százaléka veszteséges.

A bevallást benyújtók négytizede önfoglalkoztató, zömüknek egy alkalmazottja volt, s egyetlen hevesi vállalkozó sem alkalmazott 50 feletti létszámot. 2013-ban 21 olyan vállalkozó működött, aki tíznél több embert foglalkoztatott, körükben az átlagos létszám 16 fő volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.