BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tolnában az országos átlagnál is jobb termésre számítanak

KUKORICA Kevés a haszonállat hazánkban, így külföldön kellene értékesíteni, de nem nagyon éri meg kiszállítani

Azt mondják a gazdálkodók, idén minden feltétel adott volt arra, hogy sok és jó minőségű kukorica teremjen Tolna megyében, ahol 108 ezer hektáron vetettek ebből a növényből. Ez önmagában jó hír lenne, ha a felvásárlók meg éppen a túlkínálat miatt nem csökkentették volna az áraikat. Jelenleg 32 - 33 ezer forintért veszik a tengeri tonnáját a föld széléről szállítva. A tőzsdén e hét elején 35 500 forintot adtak tonnájáért, a csepeli kikötőbe beszállítva. Tavaly a betakarítási idő kezdetén (ilyenkor a legalacsonyabb az ár) 45-50 ezer forint közötti áron lehetett kukoricát értékesíteni. Varga András, a megyei gabonaválasztmány elnöke szerint Tolnában az országos átlagnál is jobb termésre számítanak, hiszen kiváló minőségű itt a talaj. A gazdák húzzák, halasztják a betakarítási munkák kezdetét, talán abban bíznak, hogy a szem – melynek jelenleg 25 - 30 százalékos a víztartalma – kiszárad. Az ideális érték 14,5 százalék alatt van. Erre kevés az esély, mondta Varga András, hiszen az éjszakák hidegek, és a talaj is dugig van vízzel, ugyanakkor minél később kezdik az aratást, annál később végeznek vele. Idén az országban 8,5 millió tonna kukoricatermésre lehet számítani, ebből 3,5 millió tonna, amit itthon megetetnek az állattartó gazdák, a többit exportra szánják. A helyzetet nem könnyíti meg, hogy takarmánybúzából is jócskán van készleten, így a két termény egymást gyengíti a piacon.

Dr. Vörös Géza, a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi igazgatóságának vezetője elmondta, idén a növényvédelmi feladatokat könnyen megoldották a gazdák, bár plusz költséget jelentett még tavasszal a talajfertőtlenítő szerek használata. Úgy tűnik az aflatoxinos fertőzés sem fenyeget, ami az állattartóknak jó hír. A kukorica betakarítását még kevesen kezdték el a megyében, noha az igazgató szerint is sürget az idő, hiszen ha a kukorica helyére más gabonát vetnek akkor október 25-ig a talaj-előkészítő munkálatokat be kell fejezni. Ez nagyon fontos feladat, hiszen ezzel meghatározza a termelő a leendő növény sorsát. Nagyon fontos a vetésváltásra is figyelni, hívta fel a figyelmet az igazgató. A repce és a napraforgó a talaj mélyebb rétegeit mozgatja meg, hiszen a napraforgónak ötvenezer, míg a repcének ötmillió kis gyökere van, mely lyukakat fúr a talaj mélyebb rétegeibe. Ha ezek után a növények után gabonát vetnek a gazdák, sokkal jobb eredményt érnek el, mint más esetben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.