A Magyar Üvegművészeti Társaság évvégi csoportos kiállításán, amely december 12-én nyílik a Balaton utcában az Erdész Galéria szervezésében, láthatóak lesznek az üvegművészek legfrissebb munkái, és az is nem véletlen, hogy a kortárs magyar üvegművészek egyre jobb pozíciókba kerülnek. Díjakat nyernek, rangos múzeumok és a műfajra szakosodott fontos galériák tárlatain állítanak ki, művészeti szaklapokban jelennek meg róluk anyagok, neves gyűjteményekbe, például a Victoria & Albert Múzeumba kerültek be a közelmúltban, megtalálhatóak Japán, Franciaország, és az Egyesült Államok művészeti piacán. Egyre inkább körvonalazódik: befektetésként is megéri kortárs üveget venni, ha csak egyvalaki befut a 6-7 reményteljes jelölt közül, az a többieket is húzza majd magával.
A szentendrei galerista Erdész László, - aki az Üvegművészeti Társaság számára a kiállítóhely bérleti díját finanszírozta - , felismerve a folyamatot, tudatos építkezésbe kezdett. Az üvegművészek szakmai szervezetével összefogva, azon dolgozik, hogy legyen egy, a világban ismert, de itthon alkotó képzőművészeti “sztárunk” és szerinte az üvegszobrászat erre a legalkalmasabb műfaj. Évek óta forgalmazza Japánban, Franciaországban, az Egyesült Államokban, Bohus Zoltán, Lukácsi László, Botos Péter munkáit, az idén pedig bővítette a kört egy fiatalabb csapattal. Ők így együtt, a mai 35-40 éves generáció tagjai – Gáspár György, Kóródi Zsuzsa, Borkovics Péter, Sipos Balázs, Czebe István - és az említett műészek, a tanáraik, akik felnevelték őket, együtt, mint művészcsoport alkalmasak Erdész szerint a szintugrásra, amolyan “magyar üveg felemelkedése” projektre szövetkeztek.
Nem a semmiből indulnak, néhány évvel ezelőtt a Nádor utcai Piramis Galéria vezetője, Szurek Ágnes már elkezdte beépíteteni a magyar üvegművészetet a nemzetközi élvonalba, de halála után ez a folyamat megszakadt. Most Erdész szeretné továbbvinni a szálat. Ősszel, ezzel a csapattal részt vett a Houston Art Fair-en. Tudatosan választotta Amerikát, és ezen belül egy olyan államot, ahol jelentős tőke koncentrálódott. Texas jelenleg éppen a képzőművészetre és a kultúrára alapozva igyekszik új imidzset kialakítani, múzeumi negyedet építenek Houstonban, támogatják galériás negyed kialakulását,művészeti vásárt alapítottak, mindjárt hármat is az államban. Erdész rutinos galerista, régóta jár külföldi vásárokra, tudja, hogy legalább háromszor kell jelen lenni egy helyen, hogy igazán megtérüljön. Ennek ellenére elégedetten tért haza, a vásár igazgatója felajánlotta neki, hogy jövőre nagyobb és központi helyen lévő standot kaphat, ha jelentkezik újra. Houston után elvitte az anyagot a Laguna Beach-i, üvegre és fotóra szakosodott Avran Gallery-be, ahol a magyar tulajdonos, Marta Juhasz, 20-30 ezer dolláros áron kínálja magyar művészek munkáit, már kialakított egy kinti vevőkört, közben folyamatosan figyeli az itthoni fejleményeket. Erdész tervei között szerepel 2015-re egy San Francisco-i bemutatkozás, és jelentkezett a Hampton Art Fair-re, Palm Springsbe.
Párhuzamosan az amerikai bemutatkozásokkal, Erdész az itthoni, kb. tíz jelentősebb üveggyűjtőt és kockázati tőkebefektetőket próbál meggyőzni, hogy közösen teremtsék elő azt a nagyságrendileg száz-kétszáz millió forintot, ami elég lenne egy művész nemzetközi felépítésére. Ez szerinte nem több, mint amennyit egy borászatba gond nélkül beletettek a hazai vállalkozók. Első lépésként egy exkluzív, angol nyelvű album létrehozását tűzte ki, amit szét lehet majd küldeni a világ fontos múzeumaiba, és segítségével elkezdeni múzeumi kiállítások szervezését.
Erdészen kívül egy angliai székhelyű online üveggaléria, magyar származású gyűjtő/kereskedő tulajdonosai, Sík Attila és Molnár Zsuzsanna is részt vesznek a projektben. Ők szervezték meg, hogy tavaly Budapest legyen a célpontja a brit Üvegművészeti Társaság éves rendes szakmai kirándulásának, ami nemcsak kereskedelmi sikerrel zárult, de értékes kapcsolatok kialakulását is jelentette, lévén több múzeumigazgató is tagja volt a csapatnak. A netes jelenléten kívül Prisma Gallery néven üvegvásárokra járnak szerte Angliában. Szélesebb időhatárral dolgoznak, nemcsak kortárs üveget forgalmaznak,hanem régit is. November 23-án kiállítottak és árusítottak a National Glass Fair –en, Anglia vezető üvegvásárán, amit a brit üvegművészeti társaság szervez és ahová a magyar kortársak közül M. Tóth Margit, Smetana Ágnes, Gáspár György, Melcher Mihály és Botos Péter üvegszobrait vitték. December 4-7-ig pedig az Antiques for Everyone-on, Birmingham-ben mutatkoztak be.
Közreműködésüknek köszönhetően 2015 áprilisában Edingburgh-ban lesz egy magyar üvegszobor kiállítás, reményeik szerint egy kiállítás sorozat első állomásaként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.