BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Parajdi sóbánya

Sóbányaomlás Rónaszéken: óriási kráter keletkezett, kilakoltatások és útlezárás a történelmi bányafaluban

A hatóságok újabb földmozgásoktól tartanak. Egy beomlott sóbánya miatt kitelepítéseket és forgalomkorlátozást rendeltek el a máramarosi Rónaszéken.

Egykori sóbánya omlott be hétfő este a Máramaros megyei Rónaszéken, a földmozgás következtében egy hatalmas, 30 méter átmérőjű, akár 15 méter mély kráter alakult ki – jelentette be a megyei prefektusi hivatal. A katasztrófa miatt hét embert kellett kitelepíteni, az omlásveszélyes területet 4000 négyzetméteren lezárták.

Parajdi sóbánya rónaszék
Egy beomlott sóbánya miatt kitelepítéseket és forgalomkorlátozást rendeltek el a máramarosi Rónaszéken / Fotó: Veres Nándor / MTI 

A hatóságok szerint az omlás egy régi, bezárt bányajárat bejáratánál történt. Az alprefektus, Rudolf Stauder elmondta: 

mintegy 150 négyzetméteren további földmozgásokat észleltek, így a környéket állandó megfigyelés alatt tartják, és szükség esetén bővítik a védelmi zónát.

Öt házból költöztették ki a lakókat; egyik ingatlan közvetlen veszélyben van, de jelenleg lakatlan. A földmozgás érintette ennek a háznak a melléképületeit és a kert gyümölcsfáit is.

Az omlás a 186A jelzésű megyei utat is elérte: az úttest 50 méteren sérült, a közlekedést más útvonalakra terelték. A helyszínt teljesen lezárták, hogy megelőzzék a további károkat.

Parajd után Rónaszék

A bányaomlás különösen érzékenyen érinti a történelmi Máramaros e részét, hiszen Rónaszék sóbányászati múltja egészen a bronzkorig nyúlik vissza. A római korban is működött itt sókitermelés, az első írásos említés 1474-ből származik, amikor már vára és sóhivatala is volt.

A település a 19. század végén még virágzó bányászfalu volt, ahol 370 bányász dolgozott. Az utolsó omlás után, 1928 és 1931 között a bányákat bezárták, sokan elköltöztek, a maradók pedig a kádármesterséget sajátították el – tölgyfahordókat készítenek a mai napig.

A Felsőróna községhez tartozó, ma közel 700 lelkes faluban mintegy 300 magyar nemzetiségű lakos él.

Parajd: nehezen halad a Korond-patak elterelése

A parajdi sóbánya elárasztása miatt ihatatlan lett Kis-Küküllő vize, így több tízezer környékbeli lakos maradt vezetékes ivóvíz nélkül. A helyzet orvoslására a hatóságok gyorsított eljárással szereznek be sótalanítóberendezéseket, hogy szeptemberre helyreálljon az ivóvízellátás. Ugyanakkor a Korond-patak elterelését célzó sürgősségi munkálatok a vártnál lassabban haladnak.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.