BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétmillió eurós áron ütöttek le egy Hantai festményt

A december 3-4-i kortárs aukción, Párizsban 2 millió eurós leütési áron kelt el Hantai Simon M.B.2 című olajképe. Ugyanabból a Mariale sorozatból, amiből napra pontosan egy évvel ezelőtt, ugyanezen a típusú Sotheby’s árverésen az 1960-as datálású 5. Számú darab, - a festő barátjának, a francia rendezőnek, Claude Berrie-nek hagyatékából - 2,4 millió euróértbeállította a művész életműrekordját.

Ez az összeg abban a tekintetben is rekord, mint a legmagasabb ár, amit valaha magyar festő munkájáért fizettek. Hantai árai ugrásszerűen emelkedtek meg tavaly, egy évvel korábban. A két milliós leütés előtt, 2012-ben átlagosan félmillió euro körüli árakon forgtak a képei a piacon, a listavezető mindössze 720 ezer euroval az Etüd című festmény volt. A mostani árverési eredmény igazolta, hogy nem egyszeri kiugrásról volt szó 2013 decemberében, Hantai árai valóban megugrottak.

Hantai egész életében igyekezett távol tartani magát a műkereskedelemtől, amikor felismerte, hogy befektetők spekulációval szeretnének neki “árat csinálni”, hátat fordított ennek a világnak, csupán festészettel és filozófiával foglalkozott, de úgy látszik sorsát nem kerülheti el mégsem. 

Az 1982-es Velencei Biennálén Franciaországot képviselte, a franciák saját művészüknek tartják, ahogyan mi is. A Sotheby’s vele reklámozta ezt a kortárs aukcióját Párizsban, Budapesten, ezen a nyáron a Ludwig múzeum életműkiállítással tisztelgett pályája előtt.

A december 3-4–i kortárs árverés 22 millió 174 ezer eurós összforgalommal zárt, és olyan nevek találhatók a 87 indított tétel alkotói között mint Andy Warhol, vagy Kazugo Shiraga japán művész, aki szintén itt Párizsban a Sotheby’snél érte el rekordját a júniusi árverésen.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.