BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Brüsszel észbe kapott: Zelenszkij nyomás alá került – veszélybe került Ukrajna uniós csatlakozása a korrupcióvédő törvény miatt

Az uniós vezetők szerint ez az európai integráció alapelveit kérdőjelezi meg. Súlyos diplomáciai nyomás nehezedik Kijevre, miután a korrupcióellenes szervek függetlenségét megnyirbáló törvényt aláírta Zelenszkij.

Ukrajna uniós csatlakozási esélyei komoly veszélybe kerültek, miután Volodimir Zelenszkij elnök kedden aláírta azt a törvényt, amely gyakorlatilag aláássa az ország korrupcióellenes intézményeinek függetlenségét. Az Európai Bizottság és a tagállamok vezetői nyíltan felszólították Kijevet, hogy bizonyítsa: továbbra is elkötelezett az európai értékek és a jogállamiság mellett.

Merz Receives Ukrainian President Zelensky In Berlin zelenszkij
Súlyos diplomáciai nyomás nehezedik Kijevre, miután a korrupcióellenes szervek függetlenségét megnyirbáló törvényt aláírta Zelenszkij / Fotó: NurPhoto via AFP

A törvényt, amely az ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Irodát (NABU) és a Különleges Korrupcióellenes Ügyészi Hivatalt (SAP) a főügyész irányítása alá helyezi, szinte azonnal bírálatok özöne követte Brüsszelből és több tagállami fővárosból. A lépést sokan úgy értelmezik, mint a függetlenségük elvesztését, ami az uniós csatlakozás egyik kulcselemét, a jogállamiságot és az átláthatóságot veszélyezteti.

Zelenszkij visszaéléseit már Brüsszel sem tűri meg

A Bloomberg értesülései alapján az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen személyesen vette fel a kapcsolatot Zelenszkijjel, és „komoly aggodalmainak” adott hangot a törvénymódosítás következményeit illetően. Guillaume Mercier, a bizottság szóvivője hangsúlyozta: „A jogállamiság és a korrupció elleni harc az Európai Unió alapvető értékei közé tartozik. Ukrajnának, mint tagjelölt országnak, ezeket maradéktalanul tiszteletben kell tartania. Ebben nem lehet kompromisszum.”

Hasonlóan határozottan fogalmazott António Costa, az Európai Tanács elnöke is, aki szintén magyarázatot kért az ukrán vezetéstől. Németország külügyminisztere, Johann Wadephul pedig közösségi oldalán egyenesen figyelmeztetett: „A korrupcióellenes szervezetek függetlenségének korlátozása akadályozza Ukrajna útját az EU felé.”

Bár a bizottság szóvivője egyelőre kizárta az uniós pénzügyi támogatások felfüggesztését, több vezető politikus is emlékeztetett: ezek az összegek szorosan kapcsolódnak a reformok végrehajtásához. 

A cseh külügyminiszter, Jan Lipavsky világosan fogalmazott: „Támogatásunk sosem volt, és nem is lesz üres csekk az ukrán kormány számára.”

Valdis Dombrovskis gazdasági biztos a Financial Timesnak szintén megerősítette: a pénzügyi segítség csak az átláthatóság, az igazságügyi reformok és a demokratikus kormányzás garantálása mellett tartható fenn.

A hagyományosan Ukrajna-barát Svédország is aggodalmát fejezte ki. Maria Malmer Stenergard svéd külügyminiszter szerint „komoly kérdéseket vet fel a korrupcióellenes hatóságok függetlenségének csorbulása”.

Belföldi tiltakozás, nemzetközi figyelmeztetés

Az új törvény az első jelentősebb belpolitikai tiltakozási hullámot váltotta ki Ukrajnában a 2022-es orosz invázió kezdete óta. Az OECD is figyelmeztető levelet küldött az ukrán elnöki hivatalnak, jelezve: a döntés ronthatja Ukrajna nemzetközi megítélését és elriaszthatja a védelmi és újjáépítési beruházásokat.

Kijevben az ellenzéki képviselők már bejelentették, hogy Brüsszeltől és más nyugati partnerektől várnak nyomásgyakorlást a törvény visszavonása érdekében. Mint mondják, háborús időkben, választások híján, az európai partnerek maradtak az egyetlen érdemi kontrollmechanizmus a kormány felett.

Zelenszkij azonban egyelőre nem hátrál. Szerdán kijelentette: a NABU és a SAP továbbra is folytatják munkájukat, függetlenül a jogszabálytól.

Zelenszkij bukása közel, Washington már az utódját készíti – Brüsszel továbbra is hallgat a jogállami visszásságokról

Seymour Hersh szerint Washington megunta az ukrán elnök visszaéléseit, a nyugati pénzekkel és saját hatalmával egyaránt. Miközben az Egyesült Államok már Zelenszkij lecserélésén dolgozik, Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság továbbra sem válaszolnak az Ukrajnát érintő jogállamisági kérdésekre.

 

 

  •  

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.