Ennek feltétele, hogy idén termelő beruházást kellett megvalósítaniuk. Ennek a BAT Pécsi Dohánygyár, a Continental és a debreceni Róna dohányfeldolgozó is megfelel.
A javaslat szerint az adófizetési kötelezettség: legfeljebb a fizetendő adó mértékének 80 százalékáig és legfeljebb a beruházási érték 30 százalékának megfelelő összeggel csökkenthető, de csak az igénybe vett uniós vagy hazai támogatások nem vehetők figyelembe.
A BAT korábban úgy számolt, hogy hozzávetőlegesen 3 milliárd forint különadót kellett volna fizetnie. Idén szeptemberben új gyárat adott át Pécsett, a 9 milliárd forintos beruházás finanszírozása pedig teljes egészében önerőből, támogatás vagy adókedvezmény nélkül történt. Igaz, a beruházás egy része már 2013-ban készen volt.
Az új javaslat szerint 3 milliárd forint helyett mintegy 600-700 millió forint különadó terheli majd a céget. Idén januárban duhánypuffasztó üzemet avattak a sátoraljaújhelyi Continental telephelyén, a csaknem kétmilliárd forintos beruházáshoz 400 millió forint támogatást nyert. Míg a Róna márciusban avatott új üzemcsarnokot 2,5 milliárd forintért, amiből 322 millió volt az állami és az uniós támogatás.
A Philip Morrisnak azonban nem csökken a különadója, mert nem volt idén termelő beruházása, így mintegy 6,4 milliárd forintot kell fizetnie.
A hozzájárulás alapja továbbra is a dohánygyárak 2014-es adóévben elért nettó árbevétele lenne. Vagyis az adó nem a profitot, hanem a jövedéki adóval terhelt bevételt terheli, ezért a dohánygyárak szerint kétszeres adóztatást jelent.
Az előterjesztés sávosan határozza meg a fizetendő hozzájárulás mértékét: az adóalap 30 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,2 százalék – de legalább 30 millió forint –, az adóalap 30 és 60 milliárd forint közötti része után 2,5 százalék, az adóalap 60 milliárd forint feletti része után pedig 4,5 százalék. Egyszeri adóról van szó, amelyből 11-12 milliárd forintos bevételre lehet számítani.
A dohánygyárak eddig is adóztak: egy doboz cigaretta kiskereskedelmi árának mintegy 78 százaléka adó, átlagosan 10,4 százaléka kiskereskedelmi árrés: a dohánytermékek után tavaly 425 milliárd forintnyi adó folyt be a költségvetésbe. „A különadó áthárítása jelentős áremelkedéshez vezet, amely új lökést adhat a feketepiac térnyerésének, amely a teljes piacon így is átlagosan 14-15 százalék körül mozog. Jelenleg a hazai piacon a 7-8. legnagyobb márka egy Fest nevű csempészcigaretta, amelyet egy fehérorosz gyárban állítanak elő” – közölte korábban a BAT. Ez a termék a legolcsóbb legális cigarettához képest féláron kapható a feketepiacon, és ezért komoly egészségügyi kockázatot is rejt magában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.