BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aratott tavaly a Christie’s

Soha egyetlen műtárgypiaci cég nem ért el olyan eredményt, mint tavaly a Christie’s: a világelső aukciósház 5,1 milliárd font (8,4 milliárd dollár) értékű forgalmat bonyolított le az árveréseken, a magánértékesítések révén, illetve az online aukciókon. Fontban számolva ez 12 százalékos, dollárban 17 százalékos növekedést jelent az előző, ugyancsak rekordévhez képest. A forgalom minden földrajzi régióban erősödött – derül ki a ház közleményéből. Kategóriák szerint nézve pedig különösen jól teljesített a kortárs művészet, az impresszionista és modern művészet, valamint az ékszerek szekciója. A legnagyobb forgalmat még mindig messze a nyilvános aukciók hozzák, ezeken 6,8 milliárd dollárt ért el a ház, 15 százalékkal többet, mint 2013-ban. Látványosan erősödnek viszont a bizalmi ügyfelekkel bonyolított privát értékesítések: 1,5 miliárd dollár cserélt gazdát a Christie’s közvetítésével, ami 26 százalékos bővülést jelent. Nagyot ugrott a műtárgyal e-kereskedelme, ám ez a szegmens így is nagyságrendekkel lejjebb van még: az éves összforgalom 60 százalékos gyarapodás után is csak 35,1 millió dollárnak felelt meg.

A kortárs művészeti részleg fennállása óta a legnagyobb forgalmat érte el, összesen 2,8 milliárd dollárnyi eladással (ez 39 százalékos pluszt jelent). A legdrágábban egy Elvis Presleyt ábrázoló Andy Warhol szitanyomat kelt el a novemberi New York-i kortárs aukción, de a jutalékkal együtt 81 925 000 dolláros ár jócskán elmarad a műtárgypiaci világcsúcstól (azt egy Bacon-triptichon érte el 2013 őszén, 142,4 millió dollárral, szintén a Christie’snél). A szekció azért így is hozott új rekordot: a novemberi New York-i kortárs aukción összesen 852,9 millió dollár értékű műtárgy talált gazdára, ami példátlan a műtárgypiacok történetében.

Rekordévet zárt a luxusjavak részlege is, mindenekelőtt az ékszereknek köszönhetően, itt 11 százalékkal 754,7 millió dollárra nőtt a forgalom; az év csúcsdarabja a The Winston Blue nevű 13,22 karátos kék gyémánt volt, ezért közel 23,8 millió dollárnak megfelelő svájci frankot adott valaki a májusi genfi ékszeraukción.

A Christie’s a luxusiparban érdekelt francia milliárdos, a műgyűjtőként is kiemelkedő Francois Pinault tulajdonában van, és nem tesz közzé mérlegadatokat, csak az eladásairól számol be évente kétszer. A rivális Sotheby’s viszont be van jegyezve a New York-i tőzsdén, így negyedévente beszámol eredményeiről – ez legközelebb februárban lesz esedékes. A Christie’s forgalmi adataira egyelőre annyival reagált a nagy konkurens, hogy aukciós forgalma tavaly 18 százalékkal 6 milliárd dollárra emelkedett, ezen belül a kortársaké 20,3 százalékkal 1,6 milliárd dollárrra, az impresszionista/modern kategóriáé 26,7 százalékkal 1,4 milliárdra. Utóbbi szegmensben megelőzték a 19 százalékos bővüléssel 1,2 milliárd dolláros forgalmat összehozó Christie’st. A Sotheby’s mondhatja magáénak 2014 egyedi rekordját is: Alberto Giacometti Harci szekér szobráért 101 millió dollárt adott valaki a novemberi New York-i kortárs aukción.

Drágább lesz a vevőknek

Február elsejétől emelkedik a vevői jutalék a Sotheby’snél – jelentette be az aukciósház az USA értékpapír- és tőzsdefelügyeletének. Eszerint az első 200 ezer dollár után a leütési ár 25 százaléka lesz a jutalék, a 200 ezer és 3 millió dollár közötti összegért 20 százalékot kell leróni, 3 millió dollár fölött pedig 12 százalékot. Az előző rendszer tavaly március 15. óta volt érvényben, a kulcsok azonosak voltak, de az alsó sáv 100 ezer dollárnál kezdődött, a felső viszont 2 milliónál. Tavaly is a Sotheby’s emelt először és azt nyomban követte a Christie’s - azóta mindkét ház vezetését leváltották, bár a Sotheby’snél még mindig keresik a távozását tavaly novemberben bejelentő William Ruprecht vezérigazgató utódát.




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.