A várttal ellentétes irányú mozgás indult néhány napja a magyar áramtőzsdén, amikor egy január 15-25-re bejelentett karbantartás a villamos-energia import érdemi szűkülésével, az pedig az áram drágulásával járt volna. A jegyzések azonban estek, sőt, több mint 30 százalékkal zuhantak január 14-18 között. Mintha valahogyan megtudta volna egy vagy több kereskedő, hogy nem kell aggódni, lesz itt áram bőven. Lett is: a rendszerirányító lefújta az osztrák-magyar, a szlovák-magyar és az ukrán-magyar kereskedést érintő hálózat-karbantartást.
Lapunk érdeklődésére a Mavir kézzelfogható magyarázatot adott a furcsa ármozgásra. Eszerint elsősorban azért eshetett a HUPX másnapi piacának a zsinór ára az adott időszakban, mert a szlovák-magyar importirányban megkétszereződött (360 megawattról 720 megawattra nőtt) a kapacitás, így nagyobb mértékben vált elérhetővé a hazainál olcsóbb cseh és szlovák áram. A megnövekedett importirányú kapacitás közel egészét ki is használták a kereskedők, ami a kínálati oldalon megjelenve árcsökkentő hatású volt. Ezzel egy időben mellesleg estek a szomszédos országok villamosenergia-piaci árai közötti különbségek is, részben annak köszönhetően, hogy érvényesültek a 2014. november 19-én négy szereplősre bővült (cseh, szlovák, magyar, román) villamosenergia-piac összekapcsolásának kedvező hatásai. A Mavir kiemelte továbbá, hogy az áresést kísérve 2015. január 19-én keletkezett a HUPX történetének eddigi legmagasabb napi kereskedett mennyisége: 47 201,7 megawattóra.
A lapunkat tájékoztató piaci szereplők viszont felhívták a figyelmet, hogy éppen a karbantartás elmaradása miatt duplázódott meg a szlovák-magyar kapacitás, mert felszabadult a piac számára a karbantartás bejelentése – azaz magyar-szlovák áramhatár 10 napos lezárása – miatt lekötetlenül maradt, tetemes kapacitáshányad. E tíz nap során a bécsi Központi Aukciós Iroda honlapja szerint 400 megawatt kapacitás nem lett volna használható az olcsó szlovákiai áram elérésére, ami a teljes hazai működő és termelő erőművi kapacitás tizede. A bejelentett határzár miatt sok kereskedő a magyar belpiacon vásárolt. Emiatt a magyar áram ára viszont megawattóránként 10-12 euróval a magasabb lett a német/cseh piaci árnál.
Ez nem történhetett volna meg, ha a kapacitás-felszabadulásról időben értesültek volna a piacszűkétől tartó, nagy tételeket kereső kereskedők. E kereskedői panasszal ellentétben azonban nem tudni, hogy pontosan mikor juthatott el az információ a kereskedőkhöz, hogy mégis importálhatnak Szlovákia felől. A Mavir honlapján január 20-án már megtaláltuk a karbantartás törléséről szóló tájékoztatást, amelynek normál esetben már napok óta ott kellett lennie. Dátum nincs rajta.
Akárhogyan is alakult az elmúlt néhány nap áramkereskedése, a piaci tisztánlátás javulni fog január 7-től hatályos, uniós előírásnak köszönhetően. Ennek eleget téve március 17-ig több száz hazai energiacégnek kell regisztrálnia magát abba a MEKH-nél vezetett nyilvántartásba, amelyet a nagykereskedelmi energiapiacok integritásáról és átláthatóságáról szóló végrehajtási rendelet határoz meg számukra. A szabályozás célja, hogy az uniós hatóságok a korábbinál is hatékonyabban észleljék és így megelőzhessék a bennfentes információk alapján folytatott kereskedelmet és a piaci manipulációt az energiapiacokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.