BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebb cég ruházna be

Kissé alábbhagyhat idén a cégek beruházási kedve, részben azért, mert csökken a külpiacok biztosította hajtóerő – derül ki a Magyar Fejlesztési Bank felméréséből. Az év első felében így 4-8 százalékra lassulhat a beruházások éves szintű bővülése.

Az elmúlt negyedévek látványos eredményei után 2015-ben már csökkenhet a vállalati beruházások növekedési üteme – állapította meg legutóbbi, 2014. novemberi-decemberi adatfelvétellel készült felmérésében a Magyar Fejlesztési Bank (MFB). A fejlesztések eddigi dinamizmusa többek között abban köszön vissza, hogy a termelésbővítést végző cégek aránya ötéves csúcsot ért el, az iparágak zömében felgyorsult az amortizálódott eszközök lecserélése. Egyre kevesebb cég vélte úgy, hogy a tervezettől elmaradó volumenű invesztíciót hajtott végre a felmérést megelőző egy évben, nőtt az iparági átlagnak megfelelő beruházást végzők aránya, egyúttal csökkentek az egyes ágazatokon belüli különbségek.

A magyarországi beruházási lendület megtorpanását jelezte ugyanakkor – áll az MFB-Indikátor felmérés eredményeinek összefoglalójában –, hogy egyrészt 2014. tavasz és ősz között 78,5-ről 78,4 százalékra mérséklődött azoknak a cégek aránya, amelyek az előző 12 hónapban beruházást hajtottak végre, másrészt három éves távra előretekintve csökkent a K+F+I-re való törekvés, illetve a tavaszi 77 után 73,1 százalékra olvadt a következő egy évben beruházást tervező vállalatok részaránya. Ráadásul 15,8 százalékponttal, 47,4 százalékra zsugorodott a határozott bővítési, korszerűsítési szándékkal rendelkezők hányada, és az ágazatok kétharmadában fél év alatt mérséklődött az invesztíciós szándék.
Kapacitás oldalról tovább erősödött ugyan a beruházási nyomás Magyarországon, és egyre kedvezőbbek a hazai finanszírozási költségek a vállalatok számára, ám az előző negyedévekben tapasztalt lendületes beruházások hajtómotorjai közül több is veszített erejéből őszre – hívja fel a figyelmet az MFB. Egyrészt mérséklődött a külpiacok jelentette húzóerő, amit az érezhetően élénkülő belső kereslet nem tudott ellensúlyozni, csupán tompítani volt képes. Másrészt a vállalatok értékelése alapján a külső forrásokhoz való hozzájutás és a bevételek alakulása kevesebb ösztönzést ad a fejlesztési terveknek, mint korábban, a piaci korlát erősödését pedig vélhetően csak részben tudja ellensúlyozni a hitelfelvételi körülmények javulása. Harmadrészt az előző negyedévekben végrehajtott, a kedvező finanszírozási feltételek miatt sok esetben „előrehozott” beruházások akadályt is jelentenek a további fejlesztéseknek, amit az akadályok között a vállalatok is jeleztek.

Összességében az MFB számításai szerint 2014 utolsó és 2015 első-második negyedévében éves szinten 4-8 százalékos ütemre, sőt ez alá is lassulhat a magyarországi beruházások bővülése. Biztató ugyanakkor, hogy a következő tizenkét hónapra ütemezett beruházások elsődleges célja a termelésbővítés (a vállalatok 50,8 százaléka jelezte ezt), az amortizálódott eszközök pótlása (48,9) és a technológia korszerűsítése (44,3 százalék).

Kedvezőnek látják a piaci helyzetet

Az MFB-Indikátor 2014. őszi eredményei szerint a magyarországi vállalatok összességében továbbra is inkább optimisták a piaci helyzetüket illetően, ám az előző három felmérésre (2013. tavasz óta) jellemző egyértelműen javuló trend megtorpant. Ugyanakkor a belföldi piaci feltételek folyamatos normalizálódását jelzi, hogy már csak három olyan ágazat volt, ahol többségben voltak az értékesítés visszaesését elszenvedő vállalatok. A válaszok alapján a következő egy évben is folytatódhat a foglalkoztatottak számának bővülése, és a cégek igen alacsony aránya, mindössze 9,9 százaléka gondolkodik leépítésben.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.