Meghosszabbították március elsejéig az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer (EKÁER) próbaüzemét a piaci szereplőkétől érkező javaslatok hatására – jelentette be tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Az áfa-csalások visszaszorítását célzó új rendszer ugyan január elseje óta üzemel, azonban már az induláskor is azzal számoltak az illetékesek, hogy egy hónapos csúszással élesítik, vagyis a Nemzeti Adó és Vámhivatal csak februártól büntette volna azokat a cégeket, amelyek nem tesznek eleget bejelentési kötelezettségüknek. A megoldás rajtja ugyanakkor nem sikerült problémamentesnek, így például egy műszaki probléma miatt rövid ideig a bevallást teljesítők más vállalatok adatait is láthatták, emellett komoly kritikák is érték az EKÁER-t a piaci szereplők részéről. A Világgazdaságnak nyilatkozva Sinkó Ottó, a Videoton Holding vezérigazgatója rámutatott, hogy a teljes hazai feldolgozóipar számára versenyhátrányt jelent a rendszer bevezetése, jelentős adminisztrációs terheket ró az érintett cégekre, emellett komoly adókockázat is számukra. A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége és a Magyar Szállítmányozói és Logisztikai Szolgáltatók Szövetsége az EKÁER eddigi tapasztalatait összegezve javaslatot nyújtott be az NGM-nek a rendszer módosítására, emellett azt kérték, hogy a türelmi időt hosszabbítsák meg két hónappal. A két szervezet közös szerdai közleményében úgy fogalmazott, hogy a logisztikai szakma szerint az EKÁER jelenlegi állapotában még nem alkalmas az éles üzemre, mivel nem egyértelműek a jogszabályi megfogalmazások, sok a tisztázatlan szakmai kérdés és a működési bizonytalanság.
„A következő időszak lehetőséget ad arra, hogy a szakmai szervezetek és szereplők oldalán gyűlő tapasztalatokat a szabályozó megismerhesse, és a problémás kérdéseket a jogszabály módosításával is kezelni lehessen. Ilyen kérdések például a fordított áfa körbe tartozó termékekhez kapcsolódó regisztrációs kötelezettség megszüntetése, a mentességi értékhatárok módosítása, vagy a kockázatos termékek jelenleg meghatározott körének módosítása” – közölte lapunk érdeklődésére Hegedüs Sándor, az RSM DTM Zrt. adópartnere.
A nemzetgazdasági tárca közlése szerint a piaci szereplőktől beérkező észrevételek és javaslatok, valamint a próbaüzem első két hónapjának tapasztalatai alapján megvizsgálják, hogy a jogszabály módosításának lehetőségét és szükségességét. Azoknál a felvetéseknél, amelyek orvoslása csak jogszabály-módosítással lehetséges, a gazdasági tárca javasolni fogja az országgyűlésnek a törvény módosítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.