A szankciók felfüggesztését kérik az adóhatóságtól az akadálypályán bukdácsolók
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságEKÁER Tekintsen el a szankciók alkalmazásától az adóhivatal, ha az érintett vállalkozás a körülményekhez képest mindent megtett, hogy teljesítése az előírásokat. Ezt és a méltányos eljárás feltételeit célszerű lenne iránymutatásban rögzíteni – javasolta a Joint Venture Szövetség (JVSZ) és az RSM DTM Hungary keddi, az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszerről (ekáer) szóló közleményében.
A NAV csodafegyverének kikiáltott ekáer célja a többi között az, hogy biztosítsa az áruforgalom átláthatóságát, segítségével könnyebben kiszűrhetők a láncolatos áfacsalások és az élelmiszerekkel összefüggő egyéb visszaélések is. A szakmai szervezetek szerint ugyan a korábbi módosítások nyomán a március elseje óta élesben működő rendszer egyszerűsödött, és számos kérdés rendeződött, a vállalatok által futott kockázat még mindig jelentős – akkor is, ha mindent megtesznek, hogy betartsák az előírásokat.
A részletszabályok – amelyeket az ekáer éles indulása előtt másfél nappal tettek közzé – jelentős változásokat hoztak, és a felkészüléshez, az informatikai rendszerek módosításához időre van szükség. Mától kell egyébként kockázati biztosítékot nyújtaniuk az erre kötelezett fuvarozó vállalkozásoknak. A gazdasági tárca tervei szerint ezen termékek köre módosul a korábbiakhoz képest, az erre vonatkozó rendelkezés azonban lapzártánkig nem került nyilvánosságra.
Továbbra sem kevés a nyitott jogalkalmazási kérdés – mondta Csuri Ferenc, a JVSZ elnökségi tagja. Az eddig jelzett problémákra kapott válaszokat is újra kell értékelni aszerint, hogy az új rendelkezések fényében megállják-e a helyüket.
Vásárhelyi Árpád, a Schenker Nemzetközi Szállítmányozási és Logisztikai Kft. ügyvezető igazgatója úgy véli: az alapprobléma, hogy az információk összegyűjtése sok időt igényel. A 400 embert foglalkoztató cégnél például az ekáer-rel kapcsolatos feladatok elvégzésébe 12 munkatársat kellett bevonni.


