BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alakul a Tesla cső terve

Térségi együttműködés indulhat azon öt ország részvételével, amelyek képviselői tegnap az Országházban tárgyaltak Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kezdeményezésére. Magyarország, Görögország, Macedónia és Szerbia külügyminiszterei, valamint Törökország uniós ügyekért felelős minisztere megállapodtak, hogy közös munkacsoportot hoznak létre egy olyan új szállítási útvonal előkészítése érdekében, elsősorban az orosz hátterű Déli Áramlat projekt tavaly decemberi törlése miatt. Az orosz Gazprom ugyanis 2019 után nem kíván Európába gázt exportálni Ukrajnán át, és mivel tavaly decemberben jelezte, hogy az Ukrajnát elkerülő Déli Áramlatot sem fekteti le. Így a gázát várhatóan a török-görög határon kell majd átvenniük az érintett az európai vevőinek, és megoldaniuk a hazaszállítását.

Ennél azonban többről is szó van a tegnap terítékre került gázvezeték projekt kapcsán. „A térségben olyan fejlesztésekre van szükség, amelyek révén minél több forrásból érkezhet ide a gáz, a források versenyeznek a fogyasztókért, ezért egyetlen forrást sem lehet kizárni” – idézi Szijjártó Péter tárgyalás utáni bejelentését az MTI. A miniszter hozzátette, hogy a Déli Áramlat lemondása után az orosz gáz esetleges Törökországba szállítása, más országokból érkező gáz bevonása az energiaellátásba a jövő egyik legfontosabb kérdése lesz.

A találkozó részvevői ezután rendszeresen találkoznak, az említett munkabizottság feladata pedig a kivitelezés, a finanszírozás, az ár és a források bevonása lesz. Biztosítania kell azt is, hogy az együttműködés más országok előtt is nyitott legyen. Ez utóbbi jegyében a következő, júliusi megbeszélésre már Albánia és Bosznia-Hercegovina képviselőit is várják az „alapítók”, akiknek tegnapi tárgyalásán megfigyelőként az Európai Bizottság is megfigyelőként képviseltette magát, és akiket Orbán Viktor miniszterelnök is fogadott.

A magyar kezdeményezésre induló, és várhatóan majd Tesla nevet kapó vállalkozás kiemelten fontos, de nem az egyetlen út a térség, benne Magyarország majdani energiabiztonsága felé. Ennek kapcsán Nikola Poposzki macedón külügyminiszter arra mutatott rá, hogy a régiónak több energiára és versenyképesebb energiaellátásra van szüksége, amiben fontos az EU segítsége is. Ha megvalósíthatónak találnak egy projektet, akkor annak országokon átnyúlóan biztosítható a finanszírozása. Nikosz Kociasz görög külügyminiszter az alternatív energiaellátási útvonalak és finanszírozási módok jelentőségét hangsúlyozta, Volkan Bozkir török EU-ügyi miniszter pedig azt, hogy Törökország fontos tranzitország is, és kész hozzájárulni Európa energiabiztonságának megteremtéséhez. Ivica Dacic szerb külügyminiszter arra emlékeztetett, hogy a különösen Magyarország és Szerbia tett sokat a Déli Áramlatért, amelynek elvetése nehéz helyzetbe hozta őket. Szerinte párbeszédet kell folytatni Oroszországgal és az Európai Bizottsággal is az ügyben.

Kiszáll a német VNG-ből a Gazprom

Az irányításra gyakorolt befolyás hiányára hivatkozva az orosz Gazprom vevőt keres a német Verbundnetz Gas AG (VNG) gáznagykereskedőben lévő 10,52 százalékára. A VNG 63,69 százaléka az oldenburgi EWE energiaszolgáltató konszerné, amely a múlt év végén közölte, az idén dönt VNG-részesedése eladásáról. A VNG elsősorban Oroszországból és Norvégiából importál. Tavaly 35,3 milliárd köbméter gázt adott el, ebből 6,3 milliárd köbméter származott Oroszországból. Nyeresége 184 millió euró volt a 2013-as 89 millió euró után. Árbevétele egymilliárd euróval, 10 milliárd euróra csökkent.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.