Az Európai Unióban Írország után Magyarország függ legerőteljesebben a külföldi vállalatok teljesítményétől, vagyis hosszú távon visszaüthet, ha valamiért nem tudják megvalósítani beruházási szándékaikat. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss kutatása szerint hazánkban a hozzáadott érték fele származik a külföldiek tevékenységéből, miközben az Európai Unió tagállamaiban 23-24 százalékos ez az arány. A 2004 óta csatlakozott tagállamok többségét – például Lengyelországot, Szlovákiát, Csehországot, Észtországot és Romániát – egyharmadot meghaladó arány jellemzi.
A külföldi irányítású cégek termelékenysége ráadásul két és félszer akkora Magyarországon, mint egy hazaié, öt év alatt (2008-tól 2013-ig) pedig majdnem kétszer olyan gyorsan növekedést is mutattak. Szembetűnő, hogy még a válság legsötétebb periódusában is növekedett a hozzáadott értékük, miközben a magyaroknál kissé csökkent. A KSH szerint a két vállalati kör közötti termelékenységbeli különbség az elmúlt öt évben folyamatosan nőtt. A különbség az ingatlanügyleteknél a legszámottevőbb, ahol a külföldi leányvállalatok egy főre vetítve ötször annyi hozzáadott értéket termelnek, mint magyar irányítású versenytársaik.
A külföldi cégeknek alacsony számuk ellenére sokat köszönhetünk, hiszen gyakorlatilag ők pörgetik a gazdaságot. Tavalyelőtt a vállalatok 3,5 százaléka (17 500 cég) volt külföldi irányítás alatt, ám alacsony számuk ellenére ők realizálták az összes magyarországi vállalkozás árbevételének, termelési értékének, valamint hozzáadott értékének több mint felét. Ezek a cégek ellenállóbbak a kedvezőtlen gazdasági helyzetekkel szemben is, hiszen jellemzően kevesebb a megszűnés, mint a hazaiak között. Ezt magyarázhatja az erősebb tőkehelyzet is.
Ágazati szinten a külföldi irányítású vállalkozások tevékenysége néhány jelentősebb területre koncentrálódik: teljesítményük 72 százaléka a tíz legnagyobb árbevételű ágazatban realizálódott. Ezek közül az öt legjelentősebb – sorrendben – a nagykereskedelem, a közúti jármű gyártása, az energiaipar, a kiskereskedelem, valamint az elektronikai ipar.
Bár a külföldi irányítású vállalkozások foglalkoztatásban betöltött szerepe kisebb, mint a többi mutatóban látható hatásuk, 2013-ban így is több mint 630 ezer fő dolgozott náluk, ami a cégek foglalkoztatottjainak valamivel több mint egynegyede. A méretgazdaságosság is mellettük szól: egy átlagos külföldi irányítású cég 35, míg egy hazai három főt foglalkoztatott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.