Fennállása óta a legnagyobb árverését tartotta a debreceni Villás Galéria december 5-én. A ház 50. aukcióján – amelyen a jubileum alkalmából csökkentették a vevői jutalékot – a 205 tételből 185 gazdára talált, és rekordárak is születtek.
Mednyánszky László keresett név a magyar műtárgypiacon, sőt, miután Szlovákiában is nemzeti festőnek tartják, az ottani műgyűjtők is veszik, de így is meglepetést okozott, hogy az Itatás a Tátrában című, sokszor kiállított festményének 6,5 milliós kezdő árát csaknem tizennégyszeresére, egészen 90 millió forintig licitálták fel a lelkes vevők. Villás Jánosné, a galéria tulajdonosa nem ad ki információkat a vásárlókról, de annyit elmondott: nem debreceni a győztes licitáló, és az új vevőik közé tartozik, a fiatalabb korosztályból. A 90 milliós ár Mednyánszky aukciós életműrekordja és egyelőre a magyar műtárgypiac idei csúcsára is holtversenyben egy Kádár Béla-képpel, amelyért a Virág Judit Galéria őszi árverésén adtak ennyit 34 milliós kezdés után.
A telt házzal tartott árverést jó hangulat és élénk vásárlási kedv jellemezte, sok nagyarányú áremelkedéssel, Villás Bagdi Ilona ezt az 50. árverés hosszú előkészületeinek, a gondos válogatásnak tulajdonítja. Mindenesetre a műtárgypiacot a fizetőképes polgárság tartja el szerte a világon, a „felesleges” pénzeket költik el itt: úgy tűnik, Debrecenben felhalmozódtak ilyen források.
A katalógus címlapképe Aba-Novák Vilmos Artista majommal című kisméretű temperája 1,8 millióról indult, végül 6 milliónál koppant a kalapács. Iványi-Grünwald Béla Vitorlások a Balatonon című festménye még látványosabban menetelt felfelé: 950 ezres kezdő ára 6 millió forintig emelkedett.
A 19. századi tételek közül Mészöly Géza Patakparton című olajképe 2,2 millióról indulva 6,5 millióért kelt el. A modernek és kortársak közül Reigl Judit 1973-as Robbanás képe a Lepel/Kódfejtés sorozatból 1,8 millió forintos kikiáltásról 3 milliós leütésig jutott, Váli Dezső Esti csend a műteremben című 2004-es festménye 750 ezer forintos leütési árat ért el 320 ezres kezdés után.
A debreceni alkotó, Holló László önarcképét a Daganatos és fogyatékos gyerekek genetikai ellátásáért Alapítvány számára ajánlották fel, ez kezdő árát megduplázva, 320 ezer forintért kelt el.
A műtárgyak közül a Villás Galéria sokéves hagyományaihoz híven jól mentek az ezüstök, különösen a tálcák. Egy több mint kétkilós bécsi antik ezüst szervírózótálca ára 750 ezer forintig emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.