BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nagyoknak is jut támogatás

Hárommilliárd forintot kapnak a tőkehiányos hazai vállalatok.

Mintegy hárommilliárd forint támogatást kap 14 hazai vállalat, az úgynevezett nemzetgazdasági támogatások előirányzat keretéből – derül ki a gazdasági tárca közleményéből. Az előirányzat célja, hogy az európai uniós forrásokból támogatásban nem részesülő, tőkehiányos, a feldolgozóipar területén működő magyarországi nagyvállalatok fejlesztéseit segítse a kormány. Alapelvárás volt, hogy a pénzt kérő társaságok foglalkoztatásbővítő beruházást hajtsanak végre, és a költségvetési támogatás többletadó- és járulékbevétel formájában megtérüljön az államháztartás számára.

A szaktárcától kapott korábbi tájékoztatás szerint ebben az évben 15 milliárd forint költségvetési forrás jut a hazai nagyvállalatoknak a beruházásaik támogatására. A kormány gazdaságpolitikai célkitűzéseinek egyik fő eleme ugyanis az újraiparosítás, az iparfejlesztés. Ennek megvalósítása érdekében szükséges támogatni a tőkehiányos nagyvállalatok beruházásait – írták lapunknak. Kizárólag olyan fejlesztésekről lehet szó, amelyek jelentősen hozzájárulnak a magyar gazdaság, de főleg a feldolgozóipar növekedéséhez, illetve a foglalkoztatás bővüléséhez. Minderre alapvetően azért van szükség, mert az érintett nagyvállalatok nem célcsoportja az erre a célra adott uniós támogatásoknak.

Ahogy arról már beszámoltunk, valamennyi közösségi forrást azért meg tudnak pályázni a nagyvállalatok, csak éppen a korábbi uniós programozási időszakhoz képest megváltozott feltételekkel. Nagyvállalat termelő beruházása olyan kkv-kal együttműködve végzett tevékenységeknél támogatható, amelyek a kivállalkozói szektornak közvetlen előnyökkel járnak. Ilyenek a beszállítói integrátorok, a logisztikai központok, az ipari parkok és a klaszterek. Nagyobb cégek indulhatnak a vállalatok K+F-tevékenységének támogatása című pályázaton, ahol 50 milliárd forint érhető el összesen, és a cél új, piacképes termékek, szolgáltatások, technológiák, továbbá ezek prototípusainak kifejlesztése.

A vállalkozások, kutatóhelyek és felsőoktatási intézmények közötti együttműködések ösztönzésére ugyancsak 50 milliárd forint jut majd. A Beszállítói integrátorok és beszállító mikro-, kis- és középvállalkozások támogatása című felhívást pedig a közeljövőben írják majd ki.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.