Perspektivikusnak tartjuk a Gránit Bankot – közölte a Világgazdasággal Pellei József, a Pannónia Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója annak kapcsán, hogy a közel 100 milliárd forintos vagyont kezelő Pannónia 1,4 milliárd, a magyar állam pedig 1,7 milliárd forinttal, összesen 8,1 milliárdra emelte a Gránit tőkéjét, új részvények kibocsátása révén. Ezzel a Pannónia 9,99 százalékos tulajdoni hányadhoz jut, miközben az állam részesedése 48,51-ről 49,97 százalékra nő, így ha hajszállal is, de a magánbefektetők maradtak többségben a bankban. A második legnagyobb, 33,8 százalékos tulajdonos Hegedűs Éva Gránit-vezérigazgató cége, az E. P. M. Tanácsadó Kft. lett, amely a tőkeemeléssel egy időben kivásárolta a Demján Sándor minősített többségében lévő Magyar Tőketársaság Zrt.-t.
A Pannónia Nyugdíjpénztár 2011-ben került üzleti kapcsolatba a Gránit Bankkal, a CIG Életbiztosítón keresztül. Azóta nyújt a bank kedvezményes számlakonstrukciókat a nyugdíjpénztár tagjainak és dolgozóinak, akik közül többen is a Gránitnál nyitottak számlát. A két intézmény kooperációja 2012-ben tovább fejlődött, amikor a nyugdíjpénztár kiszervezte vagyonkezelési tevékenységét a tulajdonában álló Pannónia CIG Alapkezelőhöz, az ugyanis a Gránit kedvező piaci ajánlata esetén a treasury és betéti szolgáltatásait is igénybe vette.
Az előzmények – ahogy Pellei fogalmazott – természetes folyományaként a Pannónia fantáziát látott abban is, hogy tulajdonosa is legyen a hitelintézetnek. Aminek a Gránitnál nagyon örültek, megtisztelőnek tartották, hogy a magyar befektetési piacon hosszú ideje sikeresen jelen lévő szereplő szeretne beszállni – mondta lapunknak Hegedűs Éva.
Csakhogy az akkor hatályos szabályok szerint hazai nyugdíjpénztár csak olyan, Magyarországon székhellyel rendelkező bank zártkörűen forgalomba hozott részvényébe fektethette eszközeinek legfeljebb tíz százalékát, amely azt követően legfeljebb hat hónapon belül nyilvánossá alakult, és kérte papírjainak tőzsdei bevezetését. Ez utóbbi Hegedűs tájékoztatása szerint szerepel is a Gránit terveiben, ám fontos volt, hogy a börzei megjelenést az döntse el, mikor a legkedvezőbb ez a piaci helyzet függvényében.
E gordiuszi csomót vágta át a kormány azzal, hogy december 16-i rendeletében olyan új lehetőséget nyitott minden pénztár számára, amely már nem tartalmazza a tőzsdekényszert. A nyugdíjpénztárnál és a banknál egybehangzóan állítják, e változtatás nem rájuk szabva született, sokkal inkább a globális és hazai szabályozás régóta napirenden lévő összehangolása történt meg. Természetesen üdvözöljük azt a változást, amely lehetőséget teremt a nyugdíjpénztárak számára, hogy olyan befektetéseket is megvalósíthassanak, amelyek összhangban vannak a befektetési politikájukkal, növelik befektetett vagyonuk értékét – jegyezte meg a hitelintézet vezérigazgatója.
Demján a kiszállásról
A Gránit Bankban a cég értékének növelésével részvénykivásárlási jogot adtam a pénzintézeti menedzsmentnek, a tőkeemelés révén nem szerettem volna kisebbségi tulajdonban maradni, ezért tulajdonosként kiszálltam, és a jövőben az ingatlanfejlesztés dominál üzleti tevékenységemben – közölte újságírói kérdésre Demján Sándor azon a tegnapi rendezvényen, amelyen átvette a 2015-ös teljesítménye alapján odaítélt Figyelő Év Embere díjat a hetilap főszerkesztőjétől, Lambert Gábortól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.