BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szépülő banki portfóliók, kevesebb a nem fizető hitel

Tíz százalék alá csökkent tavaly a nem teljesítő hitelek aránya a hitelintézeti szektor portfóliójában. A lakossági ügyfeleknél viszont nagyon lassú a javulás.

Látványos javulást értek el a hitelportfóliójuk minőségében 2015-ben a magyarországi hitelintézetek: a 90 napon túli késedelemben lévő tételek aránya 9,39 százalékra csökkent, ami közel négy százalékpontos javulást jelent az egy évvel korábbi állapothoz képest. A Magyar Nemzeti Bank által közölt adatok szerint jelentősen mérséklődött a három hónapnál nem régebben lejárt tartozások aránya is a teljes portfólióban, így múlt év végén már csak valamivel több mint 4,6 százalékot tett ki. Mindezek eredményeképpen a késedelem nélküli hitelek aránya hosszú évek óta nem látott szintre, majdnem 86 százalékra emelkedett a 2014-es, alig több mint 80 százalékról.

A látványos javulás egyérteműen a vállalati portfólió tisztulásának köszönhető. A nem pénzügyi tevékenységet folytató cégeknél a 2014-es 13,8-ről 9,76 százalékra csökkent a 90 napon túli csúszásban lévő hitelek aránya, a rendben teljesítő tételeké viszont 81,5-ről 86,5 százalékra emelkedett. A látványos javulás hátterében az áll, hogy a három hónapon túl nem teljesítő hitelek mennyisége jelentősen csökkent egy év alatt: decemberben 579 milliárd forintot tett ki, bő 350 milliárddal kevesebbet a 2014 véginél. Ez pedig feltehetően arra vezethető vissza, hogy a pénzügyi szolgáltatók elkezdték leépíteni nem teljesítő vállalati portfólióikat, követeléseik egy részét értékesítve a piacon.

A lakossági területen még jóval visszafogottabb a javulás, annak ellenére, hogy a devizahiteles elszámolás és a forintosítás révén jelentősen csökkentek a háztartások tartozásai. Az MNB adatai szerint tavaly még mindig több mint ezermilliárd forintnyi lakossági hitel tartozott a 90 napon túli késésben lévő kategóriába, miközben az arányt 18,9-ről 17,6 százalékra sikerült leszorítani. Csökkent valamelyest a három hónapnál rövidebb csúszásban lévő lakossági hitelek aránya is, így a rendben fizetett kölcsönök aránya 69,3-ről 72,2 százalékra emelkedett. Figyelemre méltó, hogy összességében a jelzáloghiteleknél sem jobb a helyzet: itt 19,8-ről 18,3 százalékra sikerült leszorítani a három hónapnál régebben lejárt kölcsönök arányát, miközben a rendben fizető adósok súlya még mindig nem egészen 72 százalékos. Érdekes emellett, hogy a még megmaradt, valamivel több mint 53 milliárd forintnyi devizahitelnek is alig 56 százalékát fizetik rendben a háztartások.

A javulás feltehetően 2016-ban is folytatódik, várhatóan a vállalati portfólió további tisztulásának köszönhetően. A bankok ugyanis változatlanul maguk is igyekeznek megszabadulni a terhes portfólióelemektől, emellett megkezdi vásárlásait a MARK Zrt., amely több százmilliárd forintnyi rossz hiteltől szabadíthatja majd meg a szereplőket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.