Fennakadásokra és járatkimaradásokra kell számítani szerdán sztrájk miatt Németországban a frankfurti, a müncheni, a Köln/Bonni, a düsseldorfi, a dortmundi és a hannoveri repülőtéren.
Fennakadásokra és járatkimaradásokra kell számítani szerdán sztrájk miatt Németországban a frankfurti, a müncheni, a Köln/Bonni, a düsseldorfi, a dortmundi és a hannoveri repülőtéren.
A szolgáltató szektor munkavállalóit képviselő ver.di szakszervezet szerdán repülőtéri dolgozókra is kiterjeszti a közalkalmazotti bértárgyaláson támasztott követeléseinek nyomatékot adó sztrájksorozatát.
A repülőterenként változó időtartamú munkabeszüntetés a csomagkezeléstől az utasokat a repülőgépek és a terminálok között szállító buszokig egy sor területet érint. Leginkább a tűzoltó szolgálatok munkatársainak sztrájkja hátráltatja majd a közlekedést, mert biztonsági okokból ügyeletes tűzoltók nélkül nem üzemelhet egy repülőtér.
A legnagyobb németországi repülőtéren, Frankfurtban hajnali fél öttől délután háromig tart a sztrájk, Münchenben pedig egész nap. A legnagyobb német légitársaság, a Lufthansa számos belföldi és nemzetközi járatot törölt, köztük több Frankfurt és Budapest, illetve München és Budapest között közlekedő járatot. Az Air Berlin légitársaságnál is előfordulhatnak késések és járatkimaradások szerdán.
A ver.di 6 százalékos béremelést követel a 2,14 millió közalkalmazottnak, és 12 hónapra akar megállapodni. Jelentős mértékű béremelési igényét azzal indokolja, hogy 30 milliárd eurós többlet halmozódott fel a szövetségi kormánynál, a tartományi kormányoknál és az önkormányzatoknál. A munkaadók kétéves bérmegállapodást ajánlanak, az idén 1 százalékos, jövőre 2 százalékos emeléssel. A bértárgyalás következő, harmadik fordulója csütörtökön kezdődik.
Sztrájkolnak a francia vasutasok
Két hónapon belül harmadik alkalommal hirdettek kedden sztrájkot a francia vasutasok a kormány által meghirdetett munkajogi reform ellen.
A munkabeszüntetés - amelyet valamennyi szakszervezet támogat - elsősorban a belföldi járatokat érinti, külföldre a menetrend szerint közlekednek a vonatok.
A szuperexpresszeknek (TGV) a fele, a többi vonatnak megközelítőleg negyven százaléka indult el kedden. Miután a vasúttársaság előzetesen értesítette az utasokat a kimaradó járatokról, a jelentős fennakadások ellenére a sztrájk eddig nem okozott káoszt a pályaudvarokon, sokan eleve elhalasztották a keddre tervezett utazásukat.
Gilbert Garrel a CGT szakszervezet főtitkára a France Inter közszolgálati rádióban azt mondta, hogy a tervezett munkajogi reform érinteni fogja a munkabeosztásukat és felülírja az 1999-ben aláírt megállapodást a vezetőséggel. A sztrájkkal ezért nyomást kívánnak gyakorolni a munkakörülményeket érintően a munkajogi reformról jelenleg folyó egyeztetéseken.
A szakszervezetek és a diákszervezetek csütörtökön hívják ismét, már a hetedik alkalommal utcára országszerte az embereket, hogy tiltakozzanak a törvénytervezet ellen, amelynek plenáris vitája május 3-án kezdődik a nemzetgyűlésben.
A törvénytervezet egyik legfőbb javaslata a munkaidő rugalmasabbá tétele a vállalatokon belüli belső egyeztetésekkel, valamint az elbocsátások szabályozásának könnyítése. A tiltakozások nyomására a kormány ugyanakkor lemondott a végkielégítések összegének maximálásáról.
Francois Hollande államfő mandátuma legfőbb célkitűzésének a 10 százalékon stagnáló munkanélküliség - ami leginkább a pályakezdő korosztályt érinti -, csökkentését jelölte meg, és azt is többször jelezte, hogy ha ezt nem sikerül végrehajtania, nem indul újra a jövő évi elnökválasztáson. A munka törvénykönyvének reformja a kormány álláspontja szerint a fiataloknak szakmai biztonságot, a vállalatoknak pedig rugalmasságot ígér.