BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ulpius-ház: Közel egymilliárdos adósság a kiadónál

Felszámolás közben elkelt Kepets András könyvescégének, a csődbe menekült Ulpius-ház Kft.-nek a többségi tulajdonrésze.

Ma már csupán egy boltja működik a Pozsonyi úton a nemrég még egymilliárd forint feletti forgalmú Ulpius-ház Könyvkiadó Kft.-nek, csődegyezségi kísérlete kudarcba fulladt, és a felszámoló sem vár kasszarobbantást a vagyoneladásból.

A február végén felszámolásba dőlt könyvescégnek mindeközben mégis akadt vevője. Kepets András, az Ulpius hirtelen távozott alapító-tulajdonosa idén április végén megszerezte a fivére 6,7 százalékos részesedését, a törzstőkéből így 3,33 millióra, 74,6 százalékra növelte a részesedését. Ebből a következő lépésben 2,27 millió forint névértékű üzletrészt Schwartz Anikóra ruházott át, az új tulajdonos 51 százalékos részesedéshez jutott – derül ki az üzletrész-átruházási szerződések kivonatából. Schwartz Anikó nem teljesen ismeretlenül került az Ulpius-ház közelébe, legalábbis a VK Consulting Kft.-ben üzlettársa Viczián Andrásnak. A pénzügyi szakember lett az ügyvezetője tavaly márciusban az Ulpius-háznak, amikor a könyves társaság csődvédelembe menekült. Viczián menedzselte a céget, és próbálta nyélbe ütni az egyezséget a hitelezőkkel.

A felszámolás alatt álló cégeknél lényegében erre, a hitelezői egyezség megkötésére és ezzel a felszámolásból kimenekítésre korlátozódik a tulajdonosok jogosítványa, a vagyon felett viszont már nem rendelkeznek, az a felszámoló hatásköre. Az Ulpius-vagyon egyébiránt nem tűnik nagyon vaskosnak a felszámoló véleménye szerint, legalábbis a hitelezői igényekhez képest. Több mint 130 hitelező került nyilvántartásba, összes követelésük meghaladja a 900 millió forintot – összegezte a Világgazdaság kérdésére Gulyik Zsolt felszámolóbiztos a február végén elrendelt felszámolás állását.

Vegyes a hitelezők összetétele, 180 millió forint a biztosítékkal rendelkező hitelezői – ebben banki tartozás is található –, mintegy kétharmada a szállítói követelés. A kielégítés arányának megbecslésére egyelőre nem vállalkozott az Absolventum Kft. felszámolóbiztosa, mert még nem fejeződött be a vagyonértékelés. A vagyon lényegében a készleten lévő mintegy félmillió könyv, amelynek a nyilvántartási értéke – pontosabban a borítón feltüntetett ár – eléri a kétmilliárd forintot, de korántsem jelenti azt, hogy magas megtérülésre számíthatnak a hitelezők. Az sem jelent sokat, hogy a csődeljárás elején még 400 millió forint körülire becsülték a készletek kiárusításából elérhető bevételeket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.