„Jó közepes fél év volt” – így jellemezte Bogsch Erik vezérigazgató a Richter Gedeon idei első hathavi eredményét. A gyógyszergyár árbevétele forintban számolva 187,3 milliárd volt, 1,8 százalékkal több, mint egy éve, euróban számolva viszont stagnált a forgalom. A nyereség visszaesett, az üzleti tevékenység eredménye 28 milliárd forint lett, 11,5 százalékkal kevesebb, mint tavaly, az adózott eredmény 30,3 milliárd forintra csökkent a tavalyi 37,5 milliárdról.
Az árbevétel vegyesen alakult a különböző régiókban. Magyarországon nőtt a forgalom, és több külföldi piacon is javultak az értékesítési eredmények. A leglátványosabban Romániában, ahol 21,6 százalékkal bővült az árbevétel, ennek egyik oka azonban a bázishatás volt. Tavaly az első fél évben egy bejelentett árcsökkentésre készülve ugyanis a nagykereskedők alacsonyan tartották a készleteiket, nem akartak drágábban gyógyszert rendelni, amíg a raktáron lévők el nem fogynak. Lengyelországban 164,3 millió zloty volt az árbevétel, 13,2 millióval több a tavalyinál. Ebben szerepet játszott az influenzajárvány is, amely megnövelte a Groprinosin forgalmát. A teljes európai uniós piacon – Magyarország nélkül – 171,5 millió euró volt a Richter árbevétele, ez 2,7 millió euróval több a tavalyinál.
Az orosz piacon és a FÁK-országokban továbbra is csökken a forgalom. Jelenleg ez a térség a Richter árbevételének már csupán az egyharmadát adja, holott két éve még 43 százalékos volt a részesedése. Oroszországban forintban számolva 5,6, a többi FÁK-országban 13,6 százalékkal esett vissza a forgalom, euróban kalkulálva pedig még nagyobb a visszaesés. Ebben persze szerepet játszott a rubel árfolyamának körülbelül 25 százalékos gyengülése is.
A gyógyszergyár a korábbi előrejelzéseit is részben módosította. Oroszországban 17,5 milliárd rubel helyett most már 18 milliárd rubeles árbevételt várnak az idei évre, ez 6 százalékos növekedés. Magyarországon stagnálást vagy minimális növekedést prognosztizál a Richter, Lengyelországban szintén 0–5 százalék között nőhet a forgalom zlotyban számolva. Az EU10-országokban 5 százalékos visszaeséssel, az EU15-öknél 8 százalékos növekedéssel számolnak. Ukrajnában stagnálás, a többi FÁK-országban 20 százalék körüli visszaesés várható. Az Egyesült Államokban szintén csökkenhet a forgalom 15-20 százalékkal, Kínában viszont ugyanilyen ütemű növekedéssel kalkulálnak.
A skizofrénia és a bipoláris zavarok kezelésére alkalmas cariprazine (Vraylar) az első negyedév után 1,4 millió dollárnyi royaltybevételt hozott. Ez azonban még csak a kezdet, a gyógyszertárakat még csak most töltik fel, a tényleges forgalmat csak néhány hónap múlva lehet majd látni. Egyre több pénzt hoz a Richternek a méhmióma kezelésére használt Esmya.
Az idén az első fél évben 31,1 millió eurós árbevétel származott ebből a készítményből, az idei teljes évre 65 millió eurót várnak. Leányvállalatuk, a Grünenthal árbevétele az idén 50 millió euró lehet. Középtávon a nemrég felvásárolt Finox Bemfola nevű bioszimiláris gyógyszerének forgalmazásától is sokat várnak. A női terméketlenség kezelésére szolgáló termékből három éven belül akár 60 millió eurónál is több bevétel származhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.