Hatalmasat nőtt januárban az export és az import is Magyarországon, amiben a tavalyihoz képest kettővel több munkanap mellett a belső kereslet növekedése és az exportpiacaink élénkülése is kulcsszerepet játszott. A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint az export euróértéke 14,3, az importé 15,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A januári külkereskedelmi többlet csaknem 660 millió euró volt, ami 40 millió euróval meghaladta az egy évvel korábbit. Ennek ellenére Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza úgy véli, hogy a tavalyi 10 milliárd eurós külkereskedelmi többletnél idén valószínűleg kisebb szufficitet láthatunk majd. „A háztartások fogyasztásának további erősödése, illetve a beruházások élénkülése csökkentheti a felfutó importon keresztül a többletet” – indokolta Ürmössy Gergely. Utóbbi pedig garantált, miután ismét több EU-forrás érkezik az országba.
A legtöbb szakértő 8 milliárd eurót meghaladó, 9-hez közeli külkereskedelmi többletet vár, már csak azért is, mert a globális kőolajárak magasabbak lehetnek idén, mint tavaly, ez pedig importáló országként kedvezőtlenül hat Magyarország külkereskedelmi többletére. Ürmössy Gergely szerint kockázatot hordoz magában az eurózóna konjunktúrája, hiszen amennyiben a gazdasági és politikai kockázatok felerősödnek, az visszavetheti a valutaunió gazdasági teljesítményét, ami gyengítheti a magyar exportot. Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője azonban erre nem számít. Kiemelte: a következő hónapokban folytatódhat az export növekedése, mivel a hazai ipar tavalyi gyengélkedése átmeneti lehetett, és az európai konjunktúramutatók is élénkülést jeleznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.