A tavalyi év a politikai sokkokról szólt, az idei pedig arról, hogy ezek az új helyzetek miként hatnak a globális gazdaságra és az egyes országokra. A Bloomberg nyomorúságindexe alapján 2017-ben is Venezuela lesz az a hely, ahol a leginkább borzasztó élni, mivel folyamatos az élelmiszerhiány, a kórházakban nincsenek meg az alapvető gyógyszerek, és egyre terjed a bűnözés.
A Bloomberg a várható pénzromlás és a munkanélküliségi ráta alapján számítja ki a nyomorúságindexet, ennek alapján Venezuela mellett több másik országban látható növekedés, köztük Kelet-Közép-Európában. Lengyelországban a legnagyobb avisszacsúszás: a 65 ország közül a 28. helyre került a 2016-os 45. hely után. (Minél magasabb helyen áll egy ország a rangsorban, annál nyomorúságosabbnak számít.) Bár a munkanélküliség folyamatosan csökken a világgazdasági válság óta, az infláció emelkedésnek indult, s ugyanez a tendencia figyelhető meg Romániában, Észtországban, Szlovákiában és Magyarországon is.
Hazánkban azonban mégis kevésbé nyomorúságos az élet, mint egy évvel korábban – a tavalyi 46. helyről az 50.-re kerültünk –, annak ellenére, hogy nálunk is nőnek az árak. A munkanélküliségi ráta és az infláció összegéből képzett szám 6,9 pont lehet idén a tavalyi 5,6 után, ami azt jelzi, hogy a munkanélküliség csökkenése csak részben tudta kompenzálni a fogyasztói árak emelkedését, de Lengyelország például 5,7-ről emelkedett 9,6-re, Románia 4,5-ről 7,6-re nőtt. Ezzel keleti szomszédunk az 53. helyről a 45.-re ugrott előre. Sokat veszített Mexikó is, a tavalyi 38. helyről a 31.-re lépett, miután az infláció 2,8 százalékról 5-re emelkedhet. Az ország valutáját mélybe küldte Donald Trump elnökké választása, akinek a politikája visszavetheti Mexikó fejlődését.
Habár előkelő a helyezésünk a Bloomberg összeállítása alapján, vagyis kevesebb kevésbé nyomorúságos ország van, mint Magyarország, a szakértők nem vették figyelembe azt a speciális helyzetet, hogy nálunk nagyjából annyi közmunkás van (mintegy 200 ezer), mint ahány munkanélküli. Ez az országok döntő többségében nem jellemző, enélkül viszont a 4-5 százalékos munkanélküliségi ráta duplázódna, s máris a régió többi tagállamával hasonló pozícióba, a 25–30. helyre kerülnénk a nyomorúságlistán.
A világ legkevésbé nyomorúságos helye Thaiföld, Szingapúr és Svájc, ahol nincs infláció és munkanélküliség, de jól szerepelt még Tajvan, Izland és Japán is. Tajvan ráadásul az egyik ország, amelyik a legtöbbet javított egy év alatt. Az évek óta gyenge gazdasági teljesítményt mutató Japán példája azonban rámutat, hogy a nyomorúságindex nem minden, mi több, a nem létező infláció sokszor inkább sújtja, mint segíti a gazdaságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.