BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőtt a szolgáltatásexport

Nemcsak az árukereskedelem, hanem a szolgáltatások exportja is jól teljesített tavaly, az importban azonban megtorpant a korábbi évek gyors felfutása. Az export az előző évhez képest 4,9 százalékkal, 6630 milliárd forintra növekedett, míg az import 0,3 százalékkal, 4450 milliárdra emelkedett – derült ki a KSH adataiból. A kivitel az év utolsó három hónapjában dinamikusan nőtt, ennek köszönhetően pedig jelentős aktívumot tudtunk felhalmozni.

Az év utolsó három hónapjában a szállítási szolgáltatások exportja 405 milliárd, importja 250 milliárd forint volt, ez a bevételek 3,3, a kiadások 1,3 százalékos növekedését jelenti. A szállítási szolgáltatások aktívuma 160 milliárd forint volt, 10 milliárd forinttal több, mint az előző év azonos időszakában.

A javulásához legnagyobb mértékben a légi szállítási szolgáltatások aktívumának növekedése járult hozzá. E szolgáltatáscsoport exportja csaknem 10 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest, amiben kulcsszerepe volt a személyszállítás növekedésének. A legnagyobb súlyú közúti szállításban is növekedést láthattunk, de jól teljesített a vasúti export is. A postai és futárszolgálat exportja 21, importja 36 százalékkal nőtt, a belvízi szállítás pedig egyenesen robbant: exportja 24, importja 43 százalékkal nőtt.

Az üzleti szolgáltatások bevétele és kiadása egyaránt 720 milliárd forintot tett ki, ez az export 4,3 százalékos növekedését és az import 16 százalékos csökkenését jelenti. Az üzleti szolgáltatások egyenlege 170 milliárd forinttal javult az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A számítástechnikai és információs szolgáltatásokból származó bevétel csaknem 3 százalékkal csökkent, a kiadás 8 százalékkal nőtt. Az egyéb üzleti szolgáltatásokon belül az üzletviteli tanácsadás és PR-szolgáltatások exportja 25 százalékkal nőtt, importja 4,4 százalékkal mérséklődött. A kutatás-fejlesztési szolgáltatások bevétele és kiadása egyaránt esett.

A tavalyi év utolsó három hónapjában export tekintetében hazánk legfontosabb partnere Németország volt, az összbevétel 20 százaléka az oda irányuló külkereskedelemből származott. A Németországgal folytatott export csaknem 5 százalékkal nőtt, amihez jelentősen hozzájárult a szállítási szolgáltatások bővülése. Második legfontosabb exportpartnerünk az Egyesült Államok, harmadik az Egyesült Királyság volt, a bevételek 9, illetve 8,6 százaléka származott tőlük. Exportoldalon a tíz legfontosabb partnerországunk között a legnagyobb csökkenés Svájc, a legnagyobb növekedés Írország esetében volt.

A szolgáltatások külkereskedelmi forgalma idén és jövőre is tovább emelkedhet, köszönhetően az európai gazdaság bővülésének és a hazai belső kereslet élénkülésének.

Erősödött a turizmus bevétele is

A turizmusból származó bevétel 364 milliárd, a kiadás 125 milliárd forint volt, ami a 2015. utolsó negyedévinél 6,7, illetve 15 százalékkal nagyobb. A szolgáltatáscsoport aktívuma 240 milliárd forint volt, 7,2 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. A külföldiek 12 millió utazást tettek Magyarországra, 7,4 százalékkal többet a 2015. negyedik negyedévinél. A magyarok ugyanebben az időszakban 4,4 millió alkalommal utaztak külföldre, ami 10 százalékos növekedést jelent.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.