Az év elején alakult magyar startup, a REACH a gyorsan telepíthető megoldásokat kínáló Dell EMC-vel és az IoT-adatokkal foglalkozó Clouderával összefogva kínál olyan megoldást, amely a mesterséges intelligencia felhasználásával optimalizálja a termelést. A hagyományos IT-infrastruktúrával rendelkező, régebbi gyári berendezéseket szenzorokkal és megfelelő informatikai fejlesztéssel készítik fel a digitalizációra és az ipar 4.0-ra. A cégek által közösen kínált Smart Up! nevű szolgáltatással jelentősen csökkenthető a selejt és a gyártáskor felhasznált energia mennyisége is.
Magyarországon már két autóipari beszállítónál és egy elektronikaialkatrész-gyártónál alkalmazzák ezt a megoldást. „Egy Tier 1-es autóipari cégnél már véget is ért egy projektünk, amely 50 ezer euróba, azaz nagyjából 15 millió forintba került a megrendelőnek, és nyolc-tíz hónap alatt térült meg. Az érintett vállalat már a projekt alatt négy újabbat, és egyre nagyobb méretűt rendelt meg tőlünk. A 8 ezer gépükből összesen 150-et vontak be a Smart Up! projektbe” – mondta Tunkel Richárd, a REACH CTO-ja, azaz technológiai vezetője. A cégnél tizenketten dolgoznak, és a terméküket az ügyféligények alapján fejlesztik tovább. „A valós idejű adatmegjelenítéshez és riasztáskezeléshez a felhőalapú számítástechnika már nem elég megbízható a késleltetések és a kimaradások miatt. Ezért mi az úgynevezett fog-computing, azaz ködtechnológiát használjuk. Itt a felhő már – úgymond – leszáll a gépek közé, mindent körülvesz, és valós időben még az izolált rendszereket is összeköti” – tette hozzá.
A megoldás előnye, hogy nemcsak összegyűjti az adatokat, hanem egyből elemzi őket az algoritmus, és megoldási javaslatokat is kínálhat. Akár már a meghibásodás előtt jelzi, hogy karbantartásra van szükség. Erre az eredményre például az áramfelhasználás, a nyomásadatok vagy bármilyen más szenzortól érkező adatok alapján jut a rendszer.
Magyarországon ma a gyártásban használt gépek 80 százaléka nem rendelkezik megfelelő érzékelőkkel, ezeket a Smart Up! megoldással és szenzorokkal ellátva fel lehet „okosítani”. Így a több milliárd forintos gépcserék helyett 10–100 millióból át lehet térni az ipar 4.0-ra. A gépsorok életciklusa ezzel nem hosszabbítható meg, csak a minőség és a munka hatékonysága, a gyáraknak fontos úgynevezett OEE-érték növelhető. A gépsorokat jellemzően az új generációs termékek bevezetésével párhuzamosan szokták cserélni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.