Cégvilág

Hiánycikk a tégla és a betonelem is

Hiába tombol az építkezési láz, ha az alapvető építőipari anyagokra akár több hónapot is várni kell. A betonelemek – tégla, zsalukő –, a térkövek, valamint a szálas hő- és hangszigetelő anyagok – ásványgyapot – esetében a leghosszabb a várólista.

Az újHÁZ Centrum szakértőinek véleménye szerint jó, ha ezeknek a termékeknek a beszerzéséről mielőbb gondoskodunk, hogy az építkezés ne csússzon el időben, és tudjuk tartani a meghatározott pénzügyi keretet, ne kelljen a késlekedés miatt többletköltségekkel számolnunk.

Ezért és ennyit kell várni

A hosszú várólista okai a termékek előállításához szükséges alapanyaghiányban, a közismert munkaerő-hiányban és a megnövekedett rendelési mennyiséget kiszolgálni nem tudó gyártói kapacitásban keresendők. A munkaerőhiány alatt ezúttal nemcsak a szakmunkások hiányát kell érteni, ugyanis a megrendelt áruk kiszállítása is nehézségeket okoz.

  • A téglára két hetet,
  • a zsalukőre három-négy hetet,
  • a térkőre négy-hat hetet,
  • a szálas szigetelésre pedig akár négy-nyolc hónapot kell várni,
  • amíg a megrendeléstől számítva átvehetjük őket.

    Fotó: Teknős Miklós

    Mire mikor lesz szükség?

    A zsalukő már az alapozáshoz elengedhetetlen, akkor, amikor még éppen csak belevágunk az építkezésbe. A téglára az alapozás után lesz szükség, a hő- és hangszigetelő anyagok felhasználása pedig igen sokrétű, de általában a szerkezetkész állapot után építhetők be hőszigetelő anyagként, fából vagy acélból készült könnyűszerkezetes házaknál teljes értékű hőszigetelésként, vagy gipszkartonból felhúzott válaszfalak esetében töltőanyagként. A térkövezés pedig az építkezés befejezése után válik aktuálissá, és tavasszal-nyáron érdemes nekikezdeni, semmiképp sem a fagyveszélyes hidegebb hónapokban.

    Pedig a hőszigetelés különösen fontos

    Az építkezésnél a szálas szigetelőanyagok késői megrendelésével veszíthetjük el a legtöbb időt, pedig az épületek megfelelő hőszigetelése többek között a környezettudatossági és energetikai szempontok miatt is különösen fontos. Egy jól hőszigetelt ház energiafelhasználása szinte a nullához közelít, épp ezért minimális a CO-kibocsátása is. Végül, de nem utolsósorban a komfortérzetünket is jelentősen növelni fogja a körültekintően elvégzett hőszigetelés.

    Összességében elmondható, hogy a megfelelő tervezés különösen fontos egy építkezés során, és jó, ha a kivitelezőkkel már az elején átbeszéljük a legfontosabb mérföldköveket, hogy biztosan legyen elég időnk megvásárolni a szükséges építőanyagokat. Ezzel nemcsak időt, hanem pénzt is spórolunk, hiszen egy elhúzódó építkezés mindenképp többletköltséggel jár.

    szigetelőanyag betonelem építőanyag anyaghiány építőipar tégla
    Kapcsolódó cikkek