Cégvilág

Csongrád sok lábon állna, a mezőgazdaság nem elég

Csongrád megyében kulcsszerepet játszik a mezőgazdaság és az élelmiszeripar. Előretekintve számos egyéb ágazatot segíthet felturbózni a jó szakképzés és az egyetem – mondta Nemesi Pál, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Mintha a korábban domináns élelmiszer-termelés lemaradt volna a megye gazdaságában.

Az élelmiszeripar 46 százalékos, valamint a gumi-, műanyag- és építőanyagipar 28 százalékos aránya az országos átlagnál jóval magasabb. Az országos kibocsátás 27 százalékát járműipar és a 13 százalékos számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása nálunk gyakorlatilag nem játszik szerepet. Kamaránk koncepciója a megye növekedését 2030-ig nem egy „motorra” vagy egyetlen nemzetközi integrátorra épülve képzeli el.

Adottságaink alapján húzóágazat a tudásipar, a klinikai kapcsolatokra épülő egészségipar, a zöldgazdaság, a regionális beszállítói láncokra építő élelmiszeripar és a szoftveripari hagyományokra építő infokommunikációs és technológiai szektor, a programturizmus és a kreatív ipar.

Nemesi Pál
Fotó: Karnok Csaba / Délmagyarország

Az ipari teljesítmény zuhant tavaly, bár országosan nőtt.

Az egy lakosra jutó ipari termelés öt éve az országos átlag héttizede volt, 2018-ban csak 56 százalék. 2019-ben az ipari teljesítmény csaknem felét adó élelmiszeripar kibocsátása szinten maradt, de a húsipar 3,6 százalékkal zsugorodott. A gumi-, műanyag- és építőanyagipar 10 százalékkal visszaesett, és hasonló arányban az is. A mezőgazdaság, a szolgáltató szektor az országosnál erősebb, az ipar csökkenő részt képvisel.

A kutatás-fejlesztési ráfordítás egy lakosra jutó értékében élen járunk. A kutatóhelyek számában és a kutatás-fejlesztés létszámában csak a főváros áll jobban.

A háttér: a Szegedi Tudományegyetem. Kritikus a kis- és középvállalkozások versenyképességének a fejlesztése. Az innováció, a digitalizáció és a robotizálás elkerülhetetlen.

Ha lelassul a magyar növekedés, Csongrád megyének jobban fog fájni, mint máshol.

Fontos fejlemény, hogy az ELI-ALPS lézerkutató központ szomszédságában létrejött a Science Park. Inkubátorház, járműipari kompetencia-központ, innovációs központ született, és a fennmaradó 65 hektárnyi területre várják a befektetőket.

A teljes interjút a Világgazdaság hétfői számában olvashatja!

egyetemi képzés szakemberképzés Csongrád megye mezőgazdaság élelmiszeripar szakképzés
Kapcsolódó cikkek