Örömteli meglepetésnek nevezte a felépült lakások számában csaknem 20 százalékos növekedést jelző tavalyi adatokat Varga Mihály pénzügyminiszter. Leszögezte, hogy bár tíz éve nem épült annyi lakás Magyarországon, mint tavaly, amikor több mint 21 ezret adtak át, messze vagyunk még attól, hogy elégedettek legyünk. Sokat kell még tenni a magyar lakásállomány megújulásáért, de az ezer főre jutó építések számában már megelőzzük az olaszokat és a spanyolokat, nagyjából a csehek szintjén vagyunk, azaz sikerült visszakapaszkodni a mélypontról a visegrádi országok szintjére – közölte. Az MNB adatai szerint tavaly 910 milliárd forintnyi lakáshitelt vettek fel, ez 7 százalékos növekedés éves alapon. A lakásvásárlási kedv továbbra is élénk, hatályban maradnak a családvédelmi intézkedések, biztató a lakásépítési engedélyek magas száma, és jönnek még a piacra kedvezményes áfával nagy projektek, ezért a 2020-as év sem ígérkezik rossznak Varga Mihály prognózisa szerint. Jó, hogy megállt az ingatlanárak drasztikus növekedése, a 8,7 százalékos drágulással indult tavalyi év második felében már stagnálást, sőt csökkenést is lehetett tapasztalni – mondta a pénzügyminiszter.
Most olyan újabb ösztönzőket kell találni, amelyek pótolni tudják a kivezetett kedvezményes áfakulcsot – hangsúlyozta a KSH keddi jelentése nyomán a Társaság a Lakásépítésért Egyesület, amely szerint fontos, hogy a kormány aktív intézkedésekkel őrizze meg legalább a 2019-es lakásépítési szintet, ahová a mélypontról – 2013-ban hétezer lakás épült – sikerült feltornázni a számokat. A szükséges számú lakás megépítését és a kiszámíthatóságot egy legalább 15 évre szóló lakásprogram, valamint a tulajdonszerzést is lehetővé tevő közhasznú bérlakásrendszer biztosíthatná, amely alkalmas a konjunktúra kiegyenlítésére is. Az elmúlt három évben, a lakásáfa csökkentése és a CSOK kiterjesztésének bejelentése óta eltelt időszakban összesen több mint megháromszorozódott a lakásépítési engedélyek száma, és kétszeresére nőtt a lakásátadásoké. 2016 eleje óta több mint 141 ezer lakásépítési engedélyt adtak ki, és csupán 63 ezer használatbevételit, vagyis mintegy 78 ezerrel több az engedély, mint amennyi lakás megépült. Ez a kivitelezések igen tetemes csúszását tükrözi – figyelmeztetett Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Rámutatott: az évtizedes rekord is kevés ahhoz, hogy a lakásépítések elérjék a túlfűtöttség szintjét. Ráadásul – mint arra Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője kitért – a lakásáfa-szabályozás változása, a lakásdrágulás és a kivitelezési költségek növekedése miatt várhatóan a múlt év utolsó negyede lehetett a csúcs a lakásépítési piacon.
Az ingatlanpiaci elemzők, pénzintézetek és ingatlanközvetítő hálózatok szakértői egyaránt kiemelték az évtizedes csúcsra járatott lakásépítési számokban rejlő területi különbségeket. Budapesten és a kisebb városokban októbertől decemberig több lakást adtak át, mint az év első három negyedévében összesen – emelte ki Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője a kedvezményes lakásáfa miatt dömpingszerűen, egyszerre épülő nagy lakóprojektekre, a tömeges társasházátadások időszakára utalva.
2019-re időzítették a legtöbb eladásra épített lakás átadását, az eladási céllal épülő új lakások kínálatában viszont immár visszaesés várható – jelezte Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. A hirdetési portál adatai szerint 2021-ben és 2022-ben harmad-, negyedannyi lakást adhatnak át a beruházók, mint 2018-ban és 2019-ben. Ugyanakkor az új lakásokra továbbra is van kereslet, idén februárban például 5 százalékos növekedés mutatkozott éves szinten. A jövőben a családi házaké lehet a főszerep az újlakás-piacon, hiszen az ezekre az ingatlanokra vonatkozó új építési engedélyek száma tavaly 8 százalékkal nőtt, miközben a lakásépítési engedélyek teljes volumene 4,3 százalékkal csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.